Trump stojí Němce 50 miliard euro

Trump stojí Němce 50 miliard euro

Jeho cla, jeho výhrůžky a šokové reakce rozhodujících činitelů – americký prezident se ukazuje jako brzda konjunktury. Jen Německo bude letos a příští rok Donald Trump stát 50 miliard euro.

Světová konjunktura ztrácí svou dynamiku, růstové prognózy jsou snižovány – obzvlášť u exportně orientovaného Německa. Jeho hospodářství poroste v r. 2018 a 2019 pouze o 1,8 %, jak vyplývá z nejnovějšího odhadu spolkové vlády; doposud se vycházelo z více než 2 %. V absolutních číslech to znamená, že Němci letos a v příštím roce přijdou celkem o zhruba 50 miliard euro, o které by mohl vzrůst jejich blahobyt.

Děkovné dopisy by měly být adresovány do Bílého domu, neboť tam sedí hlavní viník: Trumpova cla, jeho stále nové protekcionistické výhrůžky a ustrnutí z šoku, které to vyvolalo u rozhodujících činitelů průmyslu, je kombinace, která se ukázala jako brzda konjunktury. Před několika lety, kdy ještě německé domácí trhy nebyly tak dynamické, by takové kroky snadno znamenaly pád do recese.

Udržet pod kontrolou obchodně politickou roztržku představuje větší výzvu, než by se mohlo podle zdánlivého příměří na twitterovém bojišti na první pohled zdát. Americký prezident se totiž může ve svém hlučném povstání cítit potvrzen – hospodářsky stejně jako politicky. Jsou to země, jako je Německo, jejichž růst trpí, zatímco USA díky Trumpově daňové reformě zažívá konjunkturu. Jižní Korea si na Trumpovi vytrucovala obchodní smlouvu. Mexiko a Kanada se podvolily jeho naléhání a přehodnotily smlouvu NAFTA. A před několika dny nakonec kapitulovalo i Japonsko: Tokio s Washingtonem přece jen povede bilaterální jednání a to za podmínek, které si určí Američané.

Ustoupí i Evropa, aby dosáhla s Trumpem dohodu? Nebo bude riskovat skutečnou obchodní válku? V prvním případě hrozí, že zvítězí Trumpova politika výhrůžek, v druhém případě hrozí recese. A v obou případech jde o daleko víc než jen o 50 miliard euro, které lze už nyní prakticky odepsat.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: