#MeToo: „Bílý muž se nenachází v ohrožení“

#MeToo:

Uplynul rok od vzniku hnutí #MeToo. A na magazínu POLITIQ kromě několika zmínek nevyšel jediný článek, který by se výlučně věnoval tomuto tématu. Je čas to napravit. V paměti mi uvízl úvodník tištěného magazínu Der Spiegel z 23. prosince 2017. Jeho autor Volker Weidermann píše: Místo nářků nad #MeToo bychom se spolu měli více bavit a méně střílet.

Jasně, pro nás muže je to vše příliš rychlé. Právě jsme se s pomocí čerstvého zákona pracně naučili, že „ne znamená ne“, a svět je už zase o krok dál. „Ano znamená ano“, platí nyní ve Švédsku. Návrh zákona tam požaduje před sexem vzájemný souhlas partnerů. Jinak se dopustíte trestného činu.

Ha, ha, ha! Směje se internet a muži se pobaveně válejí smíchy. Pokaždé smlouva o sexu! Tolik papíru ani nemám! Chraňte naše lesy! Kdy bude třeba předložit důkaz na videu? Potřebuji pro každou novou polohu i novou smlouvu? A. Tak. Dále.

Švédský zákon je tedy zatím především vánočním dárkem satirikům a přátelům neomalených vtipů. Ideální scéna z Loriotova (německý komický herec, pozn. red.) filmu by vypadala například takto: tlustý muž s řídkými vlasy, nahý a bezradný, hledá novou bombičku do svého plnícího pera. Žena prstem netrpělivě bubnuje na polštář. Bude už smlouva hotová? Na shledanou, vášni a náruživosti! Chudák muž!

Přitom to vůbec není vtipné. Do Německa dorazila zpráva o švédském zákonu v týdnu, ve kterém Thomas Heilmann, poslanec CDU ve Spolkovém sněmu, ve videu televizní stanice WDR (zrovna na téma sexismus!) maskérce, která mu upravovala límec, řekl: „Můžete mi sáhnout na vše.“ Následoval pánský úsměv, který by se také dal nazvat svůdným. Zkrátka „tak si sáhni“ úsměv. Možná nic velkého. Každodenní záležitost. Situace, po které by bylo dobré odvést Heilmanna na chvíli stranou a domluvit mu: To není v pořádku. Váš protějšek nejspíš nechce ani být nucen váš návrh odmítat. A také: ne, to neznamená, že se ženám nemůžou skládat komplimenty. Jen by bylo vhodné předem trochu přemýšlet.

Skutečnost, že se zákon „ano znamená ano“ a Heilmannova hloupá hláška dostaly na veřejnost zhruba ve stejnou dobu, vyvolala komentáře, projevující zásadní obavy o německého muže. Ten je už beztak takovým zaraženým, nejistým chudákem. Za chvíli opravdu nebude vědět, co smí a co ne. Ženy tohoto světa, přestaňte ho už dále ponižovat. Pokud k nám ještě dorazí švédský sexuální zákon, je s německým mužem definitivní ámen. Nekrolog. Škoda.

Přitom je vše úplně jinak. Poslední měsíce #MeToo byly nutným výkřikem, umožnily obětem osvobozující a náhlé mluvení o věcech, které se doposud odehrávaly ve skrytu. Byl to začátek objasňování skutečných, protizákonných činů. Možná i začátek změny zdánlivě věčně platných patriarchálních mocenských struktur, které zneužívání a obtěžování umožňovaly. A možná také – a to mají Heilmannův úsměv a absurdně vypadající švédský zákon společné – novou komunikaci, s respektem a zbavenou hierarchie.

Hovory o tom všem měly, přinejmenším v Německu, často charakter agresivní samomluvy ve vlastní tlupě. U žádného jiného tématu se tak reflexivně a ostře nestřílí. Nenávist. Sebejistota. Vztek. Podrážděnost. Všechny temné, potlačené agrese se bleskurychle mění na slova a věty, které jsou namířeny proti soupeři. Jako zbraně. Zdá se, že lidé při tomto tématu nejraději uzavírají smlouvy sami se sebou.

A pak vystoupí švédský premiér Stefan Löfven a prohlásí: „Sex musí být dobrovolný. Pokud není dobrovolný, není legální.“ Jasně. Je to samozřejmost. Jeden novinář se ho následně zeptal, jestli to muži už dávno neví. „Zřejmě ne“, odpověděl Löfven. Tento podzim zaznělo tolik příběhů žen, které byly sexuálně obtěžovány. „Příliš mnoho příběhů.“ Stefan Löfven měl dojem, že tato zdánlivá samozřejmost není skutečnou samozřejmostí.

Proto teď máme novou formulaci: „Ano znamená ano.“

V Německu byla tato debata od začátku doprovázena obrovským Ne. Ne, to nesmíš říkat. Ne, tvůj názor je mylný. Často ho nechce nikdo slyšet. Všechny ty dlouho skryté #MeToo případy byly následovány nacvičenými společenskými rituály mlčení, které musely být konečně prolomeny. Otevřenou debatou místo střelbou ze zálohy. Ano znamená ano. Může se jednat o nový začátek.

Další články na podobné téma najdete např. pod pojmem feminismus.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: