Maassen si dovede představit svou budoucnost v politice

Maassenův skandální projev
REKLAMA

Jeho rozlučkový projev vzbudil v Berlíně pozdvižení. Maassen se v něm rozčiluje nad novináři a politiky. A rozmýšlí se nad svou budoucností v politice. 

Hans-Georg Maaßen, propuštěný šéf německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (vnitřní rozvědka) pronesl na konci svého projevu pozoruhodnou větu. 18. října mluvil před evropskými šéfy vnitřních zpravodajských služeb. Po 6 letech členství v důvěrné skupině tzv. Bernského klubu, který se tentokrát sešel ve Varšavě, se rozloučil. Podle rukopisu Maassenovy řeči, který má k dispozici deník Süddeutsche Zeitung, Severoněmecký rozhlas (NDR) a Západoněmecký rozhlas (WDR) řekl, že si také dovede představit život mimo státní službu. Nejen v soukromém sektoru. Ale také „například v politice“. V Německu je prý „znám jako kritik idealistické, naivní a levicové cizinecké a bezpečnostní politiky“.

O to brizantnější je, jakými drastickými slovy předtím Maassen popsal německou politickou krajinu. Nejostřejšími slovy se rozhořčil nad politiky a novináři, kteří v souvislosti se zářijovými rasistickými nepokoji v Saské Kamenici mluvili o „honu na lidi“. Neváhal ani použít přirovnání k ruským dezinformačním kampaním: „Už jsem zažil hodně německých mediálních manipulací a ruských dezinformací. Že si ale politici a média vymyslí ‚hony na lidi‘ nebo takové informace bez ověření šíří, pro mě představuje nový rozměr lživého zpravodajství v Německu.“

Maassen v září vyvolal vlnu nevole, když naznačil, že by videomateriál, dokládající xenofobní násilí v Saské Kamenici, mohl být padělaný. Kritikové prezidentovi Spolkového úřadu pro ochranu ústavy vyčítali, že živí spiklenecké teorie. K tomu nyní Maassen řekl: „Média, jakožto i zelení a levicoví politikové, kteří se mým vyjádřením cítili přichyceni při činu, posléze požadovali mé propuštění.“

A nakonec popisuje Maassen SPD, která požadovala jeho sesazení a nakonec ho také prosadila, pozoruhodnou formulací: „Z mého pohledu to bylo pro levicově radikální síly v SPD, které už předem nebyly ochotny přistoupit na koalici s CDU/CSU, vítanou příležitostí, aby vyprovokovaly konec této vládní koalice.“

Celý Maassenův projev ze setkání šéfů evropských vnitřních rozvědek si můžete přečíst v odkazu na článek německého deníku Süddeusche Zeitung níže.

Nepokojům v Saské Kamenici se věnujeme ve speciální rubrice.

REKLAMA