To nejdůležitější z amerických voleb

To nejdůležitější z amerických voleb

V tzv. „midterms“ v USA potvrdili republikáni prezidenta Trumpa svou senátní převahu, kterou se jim dokonce ještě podařilo zvětšit. Ve Sněmovně reprezentantů ale získali většinu demokraté.

V těchto volbách byla nově obsazena všechna křesla Sněmovny reprezentantů a 35 ze 100 křesel Senátu. Kromě toho byl v 36 státech volen nový guvernér. V některých státech byly volby spojeny s referendem. Poslední volební místnosti byly oficiálně uzavřeny v 6 hodin našeho času. Účast byla vysoká.

Všechny hlasy nejsou dosud spočítány, už nyní lze ale vycházet z toho, že demokraté získali ve Sněmovně reprezentantů minimálně 218 křesel. Bude zastoupen i rekordní počet žen. Současný počet 84 se ještě zvýší. Přesto zůstává počet mužů v parlamentu nadproporčně vysoký. Republikáni si oproti tomu podrží většinu v Senátu.

Paralelně s volbami se v některých státech konalo i několik referend, např. o marihuaně. V Michiganu bude zřejmě legalizována, v Severní Dakotě oproti tomu ne. V Západní Virginii a Alabamě budou ztíženy potraty, v Arkansasu a Missouri stoupne minimální mzda. Na Floridě budou moci odsouzení a bývalí vězni opět volit.

V Coloradu dochází k historickému okamžiku: demokrat Jared Polis se stává prvním homosexuálním guvernérem. Polis je již od r. 2009 ve Sněmovně reprezentantů.

Demokratka a bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová slíbila Trumpovi těžké časy. Řekla, že její strana bude vládu na základě ústavy opět přísněji kontrolovat. Zároveň sdělila, že se bude snažit o užší spolupráci mezi demokraty a republikány: „Všichni už máme dost rozdělení. Američané si přejí klid.“ Po demokratickém úspěchu má Pelosiová opět šanci, stát se předsedkyní Sněmovny reprezentantů.

Obě strany považují volby za své vítězství. Prezident Trump se cítí potvrzen ve své politice polarizace. Pod čarou však prohrál. Jeho mocenská pozice je nalomená. „Speakarem Sněmovny reprezentantů bude demokrat. Ten určuje agendu, můžu zahajovat vyšetřování a zákonné iniciativy“, řekl na stanici Deutschlandfunk americký korespondent Thilo Kößler.

Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu to však může Trumpovi dokonce pomoci. Má opět protivníka. Pokud budou demokraté Trumpovým návrhům pouze bránit, budou obviněni z blokování jeho politiky, což není špatná výchozí situace pro další prezidentské volby.

Americký prezident Trump na Twitteru reagoval na fakt, že republikáni podle prognóz ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů, senátní většinu si ovšem ponechali: „Dnes večer to byl obrovský úspěch. Děkuji všem!“

Rashida Tlaibová z Michiganu a Ilhan Omarová z Minnesoty budou první muslimské ženy v parlamentu. Obě jsou demokratky. Jejich kolegyně Alexandria Ocasio-Cortezová se s 29 lety stane nejmladší ženou, jaká kdy byla do Kongresu zvolena.
Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: