Konec První světové války: Merkelová a Macron v Compiègne

POLITIQ: Telegraficky

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron si ve Francii připomenuli konec První světové války.

Navštívili společně mýtinu v lese u města Compiègne, kde 11. listopadu 1918 uzavřelo Německo se spojenci příměří a tak stvrdilo svou kapitulaci. Bylo to poprvé od Druhé světové války, kdy toto místo navštívil šéf německé vlády.

V národním památníku u Compiègne položili Merkelová a Macron věnec a odhalili dvě pamětní desky, kterými uctili „význam německo-francouzského usmíření v zájmu Evropy a míru“. Kromě toho se zapsali do zlaté pamětní knihy.

Ceremoniál se uskutečnil v napodobenině železničního vagónu, ve kterém v r. 1918 podepsal vrchní velitel spojenců Ferdinand Foch s Němci příměří. Po německém vpádu do Francie v r. 1940 nechal Adolf Hitler přivézt na mýtinu ten samý vagón, aby v něm Francouzům osobně nařídil kapitulaci. Z Macronova okolí zaznělo, že se „místo pomsty“ stane po návštěvě Merkelové místem „posledního usmíření“ mezi oběma zeměmi.

Americký prezident Donald Trump mezitím kvůli špatnému počasí odřekl návštěvu zhruba 90 km severovýchodně od Paříže ležícího lesa Belleau. V létě 1918 v něm americké jednotky odrazily německý útok na francouzské hlavní město.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: