Macronovo naléhavé varování pod Vítězným obloukem

Macronovo naléhavé varování pod Vítězným obloukem

Během pietního aktu ke 100. výročí konce První světové války pronesl francouzský prezident projev, který lze chápat jako ostrou kritiku přítomného Putina a Trumpa. Účast německé kancléřky Merkelové zase kritizovala AfD.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval na pařížském pamětním aktu přítomné hlavy států, aby bojovaly za mír a lepší svět. Uzavření se do sebe, násilí a ovládání jiných nejsou řešením, apeloval Macron u příležitosti oslav 100. výročí příměří z 11. listopadu 1918.

„Patriotismus je pravým opakem nacionalismu„, řekl Macron. Mezi jeho posluchači byla německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimír Putin. Macronova slova se zdála být určena i Trumpovi, který jim naslouchal s kamennou tváří.

„Stopy této války nevyblednou“, pokračoval hostitel, „staří démoni opět ožívají.“ Hlavám států a vlád připomenul jejich obrovskou zodpovědnost. „Když se říká ‚naše zájmy jsou na prvním místě‘, vymaže se to nejcennější, co může národ mít, co mu dává život, co ho dělá velkým a co je nejdůležitější: jeho morální hodnoty.“

Přesný okamžik jubilea šéfové vlád zmeškali, Macron a jeho hosté dorazili k Vítěznému oblouku pozdě. V Paříži a mnoha dalších městech po celém světě zazněly na památku události zvony. Příměří vstoupilo v platnost v 11 hodin.

Macron na památku padlých vojáků znovu symbolicky zapálil věčný plamen pod Vítězným obloukem. Plamen byl poprvé zažehnut v r. 1923, je umístěn na hrobu v r. 1921 pohřbeného neznámého padlého. Tzv. hrob neznámého vojína připomíná zhruba 1,4 milionů francouzských vojáků, kteří během První světové války padli, nebo byli prohlášeni za nezvěstné.

Gauland: „Nepochodovat s vítězi“

V Německu mezitím kritizoval šéf AfD a předseda frakce AfD ve Spolkovém sněmu Alexander Gauland německou účast na pařížských slavnostech. „Považuji za špatné přepisovat dějiny a dodatečně se účastnit oslav vítězství tehdejších spojenců“, prohlásil Gauland na televizní stanici ZDF. Německo válku prohrálo; politika, která vedla k První světové válce, má „mnoho viníků“.  Německá „nešikovnost“ se na tom podílela přinejmenším stejnou měrou.

„Nemůžeme se ale na konci historické situace, která je nyní uzavřená, probojovat na stranu vítězů a vedle pane Macrona pochodovat Vítězným obloukem“, dodal Gauland.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: