Většina Němců je pro setrvání Merkelové na postu kancléřky

POLITIQ: Telegraficky

56 % dotázaných si přeje, aby Angela Merkelová zůstala kancléřkou až do konce volebního období, tedy ještě 3 roky. Vyplývá to z listopadového průzkumu pro pořad Tagesthemen německé veřejnoprávní televizní stanice ARD a pro deník Die Welt.

Německa kancléřka si tak oproti lednu 2018 polepšila o 7 procentních bodů, tehdy řešila komplikace se sestavením nové vlády. 41 % (to je o 4 procentní body méně než v lednu) si naopak myslí, že by měla úřad opustit předčasně.

Že má Merkelová zůstat kancléřkou, si přeje 77 % přívrženců CDU/CSU a 62 % voličů Zelených. Dokonce mezi voliči Levice to je 59 % a mezi voliči SPD 51 %. Pouze většina voličů FDP (61 %) a AfD (83 %) se vyslovila pro její předčasný odchod.

43 % respondentů by si za následovníka Merkelové na postu předsedy CDU přálo Annegret Kramp-Karrenbauerovou, 32 % Friedricha Merze a 10 % současného ministra zdravotnictví Jense Spahna.

Že by měl Horst Seehofer s předsednictvím CSU opustit i úřad ministra vnitra, si přeje 73 % Němců. Pouze jedna čtvrtina je pro jeho setrvání v ministerském křesle.

V průzkumu si také silně polepšili Zelení. Pokud by se nyní konaly volby, získali by 23 %. To je oproti říjnu nárůst o 6 procentních bodů. Stali by se tak po Unii druhou nejsilnější stranou. CDU/CSU obhájila 26 %. Všechny ostatní strany ztratily. SPD 15 % (-1), AfD 14 % (-2), Levice 9 % (-1), FDP 9 % (-2).

Průzkumem byla pověřena agentura Infratest Dimap a probíhal 12. až 14. listopadu, tolerance leží mezi 1,4 – 3,1 procentními body.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: