AfD v průzkumu ztratila, preference Unie mírně stouply

POLITIQ: Telegraficky

Podle nejnovějšího průzkumu agentury pro výzkum veřejného mínění Forsa by AfD získala už jen 12 %. Unie ze stran CDU/CSU si mírně polepšila a Zelení zůstávají s odstupem druhou nejsilnější stranou.

Ve volbách do Spolkového sněmu v září 2017 získala AfD 12,6 % a od té doby jen posilovala. Do začátku října její preference v některých průzkumech vzrostly až přes 18 %.

V souvislosti s podezřelými finančními dary ze zahraničí spadla AfD v průzkumu pro televizní stanice RTL a n-tv pod hodnotu, se kterou poprvé vstoupila do Bundestagu. Leží tak 2 procentní body za oslabenou SPD, která se drží na hodnotě 14 %.

Unie si polepšila o 1 procentní bod a získala by nyní 28 %. Je tak nejsilnější stranou před Zelenými, kteří zůstávají na 23 %. Svou pozici si zachovala i FDP a Levice, které zůstaly shodně na 9 %.

Ve volbě kandidátů na kancléřský úřad zůstává jasnou favoritkou Angela Merkelová. Přímý souboj s předsedkyní sociálních demokratů Andreou Nahlesovou by dopadl 47:36 %, s alternativním kandidátem SPD, ministrem financí Olafem Scholzem, by skončil 40:22%.

Na otázku, která strana je kompetentní vyřešit problémy Německa, odpovědělo 53 %, že žádná ze stran. 20 % by tento úkol svěřilo Unii, pouhá 4 % SPD.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: