Německá vláda zrušila veškeré exporty zbraní do Saúdské Arábie

POLITIQ: Telegraficky

V reakci na zabití saúdského novináře Džamála Chášukdžího zrušila spolková vláda veškeré exporty zbraní do Saúdské Arábie.

Německé ministerstvo hospodářství v pondělí oznámilo, že do Saúdské Arábie nebudou vyvezeny ani žádné zbraně a zbrojní materiál, jejichž vývoz už byl povolen. Spolková vláda doposud vždy mluvila jen o nových exportech a že stávající povolení ještě budou přezkoumána.

Nakolik tento krok zasáhne německé firmy, ještě není zcela známo. Postižené budou zřejmě především loděnice Lürssen ve Wolgasteru, které měly do Saúdské Arábie dodat 20 hlídkových člunů. 2 lodě jsou již hotové a 8 dalších je v produkci, na jejich výrobě závisí 300 pracovních míst v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Jak dlouho bude zákaz exportu platit, není v tuto chvíli jasné. Spolková vláda chce, aby se k zákazu vývozu zbraní do Saúdské Arábie připojily i další země Evropské unie. Zatím však neúspěšně. Francouzský prezident Emmanuel Macron podobný krok kategoricky odmítl.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: