Už se rozhýbejte, madame!

Macronův projev o reformách Evropské unie

Už se rozhýbejte, madame!

Řeč francouzského prezidenta v německém Spolkovém sněmu ukázala, jak vyvolat nadšení pro Evropu. Němečtí politici by měli odložit své zaprášené projevy a raději si z něj vzít příklad. Komentář Alexe Krämera pro Tagesschau.de.

Byl to europolitický proslov, který bychom si také jednou přáli slyšet od vedoucích německých politiků – jasný v řeči, jasný ve svém poselství, optimistický bez toho, aby zavíral oči před těžkostmi – skutečně něco jiného než zaprášené nedělní projevy, které často volí němečtí politikové, když mluví o Evropě.

Samozřejmě nemusíme reformní program EU francouzského prezidenta Emmanuela Macrona realizovat 1:1, na mnoho bodů můžeme mít rozdílné názory. Starost z příliš mnoha finančních závazků, která je např. mezi poslanci Unie v Bundestagu hodně rozšířená, není zcela neoprávněná.

Objednané a nevyzvednuté zboží

Pro to, že nechalo Německo francouzského prezidenta už rok stát jako objednané a nevyzvednuté zboží, sice existují důvody: zdlouhavé sestavování vlády a tak dále. Trapné to je přesto.

Evropská unie potřebuje reformy, na mnoha místech a v mnoha oblastech není připravena na budoucnost – v této analýze se Macron nemýlí. Své vystoupení ve Spolkovém sněmu ve smuteční den za oběti všech válek a násilí všech národů umně využil k propagaci svých myšlenek. Napřed trochu historického úvodu – německo-francouzské dědičné nepřátelství, německo-francouzské usmíření, evropské sjednocení – potom pohled do budoucnosti: Německo a Francie musí otevřít novou kapitolu, aby přivedly Evropu dál.

Německo musí jednat

S ohledem na důvod této řeči se jednalo o pozoruhodně aktuální projev s jasnou adresátkou, která byla v Bundestagu také přítomna: „Už se rozhýbejte, madame!“, zvolal Macron k Angele Merkelové – ne doslova, ale přesto dost zřetelně.

Zdá se, že na to přistoupila: musíme teď jednat, řekla, a chce spolu s Macronem brzy předložit návrhy reforem, německo-francouzské reformní návrhy. Jestli bude mít kancléřka ke konci svého volebního období opravdu ještě sílu něco prosadit, je zatím ještě otevřené. Hezký odkaz Merkelové by to byl v každém případě.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: