Babiš – spíš podnikatel než politik

Babiš - spíš podnikatel než politik

Jeho aféry hýbou zemí, ale českého předsedu vlády Andreje Babiše to nijak zvlášť neznepokojuje. Proti podnikateli a politikovi vznesl závažná obvinění i protikorupční úřad Evropské unie.

Uplynulý pátek musel Andrej Babiš čelit hlasování o důvěře. Podle předpovědí ho přestál. Opět jednou. Ať už je český premiér zapleten do jakéhokoliv skandálu, vždy vyjde jako vítěz. A není to jen proto, že má silnou oporu v prezidentovi Zemanovi. Jeho koaliční partner, sociálnědemokratická ČSSD, která se nachází na nejlepší cestě k pádu do bezvýznamnosti, se bojí mu postavit. Její poslanci během hlasování opustili sál. Komunistická strana, která Babišovu menšinovou vládu podporuje, se těší nové důležitosti,  a proto mu vyslovila důvěru. Opozici proto o 9 hlasů vyslovení nedůvěry uniklo.

64letého předsedu vlády vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Je podezřelý z toho, že na stavbu kongresového centra Čapí hnízdo neoprávněně získal zhruba 1,64 milionů euro subvencí z peněz EU. Před dvěma týdny zveřejnilo české internetové médium Seznam.cz video, ve kterém 35letý premiérův syn vypráví, jak ho otcův spolupracovník proti jeho vůli odvezl na Krym, aby jako hlavní svědek nemohl vypovídat.

Jeho matka, premiérova bývalá manželka, na reportéry podala žalobu. Aféra rozvířila náladu v zemi, ve státní svátek se konaly demonstrace. Ale i kritická média v České republice považují Babiše za menší zlo, i když v zahraničí nedůvěra vůči němu roste. Je novým Orbánem, dalším protievropským, nacionalistickým populistou z východní Evropy? Pokud bychom chtěli srovnávat, pak se Babiš jeví spíš jako nový Berlusconi: velmi aktivní obchodník, který se na vedlejšák stal politikem, považující to, co ostatní označují jako „střet zájmů“ nanejvýš za sportovní výzvu. Nacionalistický rozměr, směs náboženství, falšování dějin a xenofobie, které šíří jeho maďarský soused Viktor Orbán, mu zatím jsou cizí. Rozšířeným názorem je, že se zajímá především o peníze, mezinárodní politika ho zaujala méně. Zkrátka: Andrej Babiš je spíš pragmatikem než ideologem. Ale ani Viktor Orbán se nenarodil jako ideolog. Než se vydal na politickou dráhu, byl dokonce stipendiantem investora a filantropa George Sorose. Aby bodoval především u venkovského publika, vykreslil mezitím Orbán údajného úhlavního nepřítele státu jako spiklence, který chce křesťanské Maďarsko zaplavit muslimskými migranty.

I u Babiše se však začínají nacionalistické tóny objevovat. „Násilné rozdělování“ uprchlíků v Evropě nepřichází v úvahu, řekl německé kancléřce Merkelové a v bulvárním deníku Bild prohlásil, že uprchlíci ve Středozemním moři jsou „všichni ilegálové“. Bylo to krátce před říjnovými komunálními volbami, kdy jeho strana ANO získala téměř ve všech krajích nejvíce hlasů – kromě hlavního města Prahy.

Kdo nakupuje v Čechách, ten se výrobkům z premiérových firem sotva vyhne

Zároveň se Babiš navenek tváří jako proevropský politik. Je to stále choulostivější rozpor: „V Čechách používá populistickou rétoriku a doufá, že to vzhledem k Maďarsku, Rumunsku a Polsku v Evropě nikdo nepozná“, vysvětluje politik německých Zelených Sven Giegold v deníku Süddeutsche Zeitung. „Ale i on nadává novinářům a brojí proti uprchlíkům a migrantům.“ Že se na rozdíl od svých maďarských a polských kolegů zatím ještě ostýchá otevřených protievropských útoků, by mohlo souviset s tím, že „jeho obchodní model je částečně založen na evropských dotacích“, uvádí česká investigativní novinářka Pavla Holcová.

Nyní hrozí, že se mu právě tento obchodní model sesype. Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý pod francouzskou zkratkou OLAF, už během minulého roku zveřejnil obsáhlou zprávu o svých poznatcích o aféře Čapí hnízdo a předala ji českým úřadům k dalšímu vyšetřování. Pražské ministerstvo financí v lednu zveřejnilo milosrdnější shrnutí. Originál 48stránkového dokumentu evropského úřadu, jehož anglické znění má redakce Süddeutsche Zeitung k dispozici, vznáší vážná obvinění: v případu bylo porušeno bezpočet českých i evropských zákonů, čímž byly poškozeny „finanční zájmy Evropské unie“.

Andrej Babiš přitom svou stranu ANO označuje jako „protikorupční“. Jeho slib, že desetimilionovou zemi povede jako firmu, ve vnímání mnoha lidí stále ještě vychází. Česko má nejvyšší míru zaměstnanosti v Evropě, sám premiér je se svými firmami velkým zaměstnavatelem. Například v malém průmyslovém městečku Lovosice vyhrál Babiš poslední volby bez jediného předvolebního plakátu. „Dává nám práci, a proto ho volíme“, říká jeden ze zaměstnanců Lovochemie v týdeníku Respekt.

Skoro každý Čech má ve své lednici potraviny z nějaké z Babišových firem, ať už to je jogurt nebo vejce. Pod jeho firmu Agrofert patří například mlékárny Olma. Kdo si u snídaně ještě přečte deník Lidové Noviny nebo MF Dnes, je kompletně obsloužen premiérem. Někteří Češi si u nákupu zboží skenují aplikací „Bez Andreje“ (Google Play). V mnoha případech však aplikace po načtení čárového kódu zobrazí podobiznu předsedy vlády: jedná se o výrobek jedné z jeho firem.

Skandálu s dotacemi Evropské unie čelí premiér na svém facebookovém profilu fotografiemi  z Paříže a Mnichova, kde minulou středu navštívil BMW. S deníkem Süddeutsche Zeitung se Babiš o „pseudokauze“ Čapí hnízdo ale odmítl bavit: „Už jste otiskly negativní článek plný lží“, sdělil SMSkou s odkazem na svůj facebookový profil. Tam oznamuje, že média prý zneužila jeho nemocného syna.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: