Jak Orbán omezuje svobodu tisku

Jak Orbán omezuje svobodu tisku

V Maďarsku mizí názorová rozmanitost. Celé mediální firmy se přesouvají pod kontrolu provládní nadace. Autorka článku Kornélia R. Kissová pracovala od r. 2008 do r. 2018 pro deník Magyar Nemzet a je spoluzakladatelkou týdeníku Magyar Hang.

Majitel mediálního domu předává ze dne na den své veškeré mediální portfolio jako dar nadaci, v jejímž kuratoriu mají většinu bývalí i aktivní poslanci vládní strany. V Německu nepředstavitelný scénář, v Maďarsku je to realita. Mediální koncentrace a politická kontrola strany Fidesz nad důležitými soukromými médii dosáhla koncem listopadu svého dosavadního vrcholu: provládní podnikatel Lörinc Mészáros oznámil, že své mediální portfolio předává nedávno založené Středoevropské tiskové a mediální nadaci.

Nadace zároveň oznámila, že je od listopadu 2018 jediným nebo většinovým podílníkem dalších 10 mediálních domů: jejich majitelé, rovněž podnikatelé, mající blízko k současné maďarské vládě, již své firmy do nadace převedli. Mezi ně patří i bývalý socialistický politik László Puch, majitel posledního kritického deníku Népszava, který se vzdal týdeníku Szabad Föld – prodal ho firmě Lörince Mészárose.

V kuratoriu nové mediální nadace sedí i poslanec Fidesz Istvan Bajkai. Dalšími členy jsou advokát Istvan Varga, který byl do r. 2014 poslancem Fidesz a právník Miklós Szánthó, který vede provládní výzkumný ústav Centrum pro ústavní právo.

Pokud kartelový úřad nadaci schválí, stane se vlastníkem všech regionálních a tří celostátních deníků, dvou celostátních televizních stanic, několika rozhlasových stanic a mnoha magazínů a internetových portálů. Německý svaz novinářů (Deutscher Journalisten-Verband, DJV) vyzval Evropskou komisi, aby s pokusy maďarské vlády o omezení svobody médií a pluralismu „zacházela jako s těžkým a systematickým zneužitím moci“.

Spoutaná média

Velké změny v obsahu provládních médií nelze očekávat – ta už dlouhou dobu mluví jedním jazykem. Většinou jde o nepřátele, kteří Maďarsko obklíčili: o Evropskou unii, občanské organizace financované ze zahraničí, především pak o amerického podnikatele a mecenáše George Sorose.

Maďarský mediální systém nebyl nikdy nebem na Zemi; vlastníci bezpočtu mediálních domů byli vždy přímo nebo nepřímo propojeni s politickými stranami. Nyní je ale veřejná diskuze o maďarských politických problémech mrtvá. Nejdůležitější tradiční noviny už dávno nevycházejí.

V r. 2016 skončil levicový deník Népszabadság, v r. 2018 pak k Fideszu kritický konzervativní deník Magyar Nemzet – důvodem byl spor mezi předsedou vlády Viktorem Orbánem a vlastníkem listu, Lajosem Simicskou, který předtím dlouhou dobu platil za Orbánova přítele. Po dalším volebním vítězství vládní strany se Simecska rozhodl, že činnost listu ukončí a soukromou televizní stanici HírTV prodá.

Orbánova vláda dělá vše pro to, aby držela tisk hospodářskými a právními prostředky zkrátka. V r. 2014 zavedenou daní z reklamy vyvíjí tlak na mediální domy a jejich vlastníky. Stát a veřejné společnosti vstupují na trh jako reklamní klienti a financují tak média – především ta, která jsou oddaná vládě. Dotazy kritického tisku jsou systematicky ignorovány.

Záchrana pomocí darů

Některé redakce se pokoušejí vyvinout nové strategie přežití. Investigativní platforma Atlatszo.hu je financována z darů domácích a zahraničních nadací a čtenářů. Redakce největšího internetového zpravodajské portálu Index.hu se rovněž obrátila na veřejnost: po změně vlastnických struktur si dělá starosti o finanční nezávislost a tak nyní sbírá dary.

Bývalí redaktoři deníku Magyar Nemzet založili v dubnu 2018 týdeník Magyar Hang. První vydání byla také financována pomocí darů. 9.000 prodaných výtisků týdně ukazuje, že v Maďarsku poptávka po nezávislém zpravodajství existuje.

Malá redakce funguje večer jako televizní studio. Bývalé spolupracovnice HírTV zvou ke studiovým diskuzím, které sledují týdně na YouTube a Facebooku desítky tisíc diváků. Zakladatelé stojí před obrovskými výzvami: musí nyní najít a zavést finanční modely pro nové mediální formáty.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: