Novou předsedkyní CDU je Annegret Kramp-Karrenbauerová

Novou předsedkyní CDU je Annegret Kramp-Karrenbauerová

Generální tajemnice CDU Annegret Kramp-Karrenbaurová vystřídá kancléřku Angelu Merkelovou na postu předsedkyně strany. Bývalá předsedkyně vlády spolkové země Saarsko se na sjezdu stany v Hamburku prosadila ve druhém kole voleb proti bývalému unijnímu šéfovi frakce CDU ve Spolkovém sněmu Friedrichu Merzovi.

Kramp-Karrenbauerová získala 517 platných hlasů, Merz 482. Potřebná byla těsná většina 500 hlasů. Vyjádřeno v procentech: Kramp-Karrenbauerové odevzdalo svůj hlas 52 % delegátů, Merzovi 48 %.

Kramp-Karrenbauerová chce ještě na sjezdu strany oznámit, koho by si přála mít ve funkci generálního tajemníka CDU.

Ve svém předvolebním proslovu vysvětlila, že CDU musí být stranou, která má odvahu, místo aby se „ustrašeně dívala doleva a doprava“. Je třeba, aby se CDU statečně postavila populistům, egoistům a autokratům. Zdůraznila svůj smysl pro spravedlnost, když prohlásila: „Žádný z nás tří kandidátů není zkázou pro tuto stranu.“

Nová šéfka CDU svým protikandidátům poděkovala za férovou soutěž. Doufá, že její konkurenti budou spolupracovat na dalším vzestupu strany. Nyní je třeba zapojit všechna křídla ve straně a rovněž všechny členy.

Merz vyzval své příznivce k podpoře Kramp-Karrenbauerové. Poprosil je, aby nyní věnovali veškerou sílu ve prospěch nově zvolené předsedkyně. Merz sice straně slíbil svou další podporu, neupřesnil však, zda to bude z vedoucí pozice. Rád by býval vyhrál, uplynulé týdny mu ale přesto přinesly mnoho radosti, dodal Merz.

63letý neúspěšný kandidát přítomné vyzval, aby do prezidia strany zvolili Jense Spahna, který vypadl už v prvním kole. Spahn se poté ucházel o místo v nejužším vedení strany. Kramp-Karrenbauerová za nabídku společné spolupráce poděkovala a pozvala Merze a Spahna na společné pódiové vystoupení.

Merkelová vyzvala k jednotě

Merz apeloval, aby ze sjezdu vyšel „signál nového začátku a obnovy“. Řekl: „Bez jasných stanovisek nedosáhneme lepších volebních výsledků.“

Spahn si přeje, aby se Německo stalo „mistrem světa v digitalizaci“ a aby konečně zase bylo schopné včas renovovat své mosty a stavět funkční letiště.

Merkelová ve svém posledním projevu ve funkci předsedkyně strany své spolustraníky vyzvala k jednotě. Řekla, že CDU může dosáhnout dobrých výsledků i v časech polarizace a AfD, „pokud budeme bojovat rozhodně a jednotně“. Zdůraznila: „Kam nás zavedou nekonečné spory, to CDU a CSU v uplynulých letech hořce okusila.“

S Merkelovou, která se po více než 18 letech v čele strany už znovu nechtěla ucházet o předsednictví, se 1001 delegátů rozloučilo 10minutovým potleskem. Mnoho z nich drželo transparenty s nápisem „Děkujeme, šéfová“. Merkelová nadále zůstává kancléřkou.

Bylo to poprvé od r. 1971, kdy se při volbě předsedy strany delegáti CDU rozhodovali mezi více kandidáty.

Usnesení o migračním paktu OSN až v sobotu

Nálada mezi Merzem a Kramp-Karrenbauerovou se krátce před sjezdem strany přiostřila – především poté, co předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble veřejně vyjádřil podporu Merzovi.

Kromě předsedy, jeho pěti zástupců, pokladníka a pěti dalších členů prezídia bude v Hamburku zvoleno i 26 členů spolkového předsednictví strany a 19 přísedících.

Navíc má být na sjezdu CDU na přání předsednictva také schváleno usnesení o migračním paktu OSN. K tomu ale dojde zřejmě až v sobotu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: