Tisíce lidí protestují proti Orbánovu „otrockému zákonu“

Protesty stále sílí: v Maďarsku vyšly na protest proti Orbánovou vládou schválenému zákonu o přesčasech tisíce lidí. Kritikové ho označují jako „otrocký zákon“.

Potřetí v řadě pochodovaly v noci na sobotu tisíce lidí centrem Budapešti, aby protestovaly proti vládě pravicověnacionalistického premiéra Viktora Orbána. Protesty byly vyvolány minulou středu schváleným zákonem, který umožňuje zvýšení přesčasů z 250 na 400 hodin ročně.

Na rozdíl od předchozích dní tentokrát došlo k méně střetům s policií. Policisté použili jednou slzný plyn, to když po nich před parlamentem demonstranti začali házet různé předměty. Tři protestující byli zatčeni, hlásí agentura „index.hu„.

Ve čtvrtek došlo během střetů s policií k masivnějšímu nasazení slzného plynu proti demonstrantům, kteří napadli policii. 35 osob bylo zatčeno.

Spouštěčem protestů je zákon legalizující zvýšení přesčasů. Sporná novela umožňuje zaměstnavatelům vyžadovat po zaměstnancích až 400 přesčasových hodin ročně se splatností do tří let. Už během schvalování zákona došlo v parlamentu k hlasitým projevům nespokojenosti a chaotickým scénám. Protestovali mnozí poslanci, levicově liberální politička Timea Szabó přišla až k Orbánovi, kde mu přímo do obličeje pískala píšťalkou.

Opozice mluví o „právu na otroctví“

Orbán označuje zákon za příležitost k vylepšení platů zaměstnanců, zatímco bude zároveň uspokojena poptávka po pracovních silách v automobilovém průmyslu.

Opozice oproti tomu mluví o „právu na otroctví“, odbory nazývají novelu „zákonem o otroctví“. Obávají se, že zaměstnanci budou svými nadřízenými nuceni k masivním přesčasům bez odpovídajícího ohodnocení.

Orbán chce novými možnostmi přilákat do Maďarska zahraniční investory. Mezi zaměstnanci panují obavy, že zákon může sloužit k plíživému zavedení šestidenního pracovního týdne. Německá odborová organizace IG Metall a celopodnikové rady německého automobilového průmyslu a Siemensu boj proti novele podporují, uvádí německý ekonomický deník Handelsblatt.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: