Trump nechal v Sýrii Erdoganovi volnou ruku

Trump nechal v Sýrii Erdoganovi volnou ruku

Bílý dům ve středu oznámil, že USA začaly stahovat své vojenské jednotky ze Sýrie. Prezident Trump na sociální síti Twitter napsal: „IS jsme v Sýrii porazili, to byl jediný důvod, proč jsme tam během mého prezidentského mandátu byli.“ Po stažení amerických vojsk se otevře cesta pro novou tureckou vojenskou ofenzívu. Vláda v Ankaře už dlouho vyhrožuje další operací proti YPG.

Teprve minulý týden oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan novou ofenzívu, v pondělí už ohlásil vojenskou připravenost. Podle svých slov musí být Turecko připraveno se aktivně zasadit za „záchranu tamních obyvatel před separatistickou teroristickou organizací YPG.“

YPG byla v uplynulých letech nejdůležitějším spojencem USA v boji proti tzv. Islámskému státu v Sýrii.

Turecko však považuje YPG za odnož zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) a proto ji potírá. Už na jaře dobyly turecké jednotky se svými spojenci z řad rebelů region kolem města Afrin na severozápadě země, který byl do té doby v držení Kurdů.

Ostrá kritika

Novinář a expert na Sýrii Ragip Soylu považuje stažení amerických jednotek za rozhodující vítězství Turecka, protože by nyní mohlo za nitky tahat samo.

Novinářka „Guardianu“ Bethan McKernanová upozornila na možné fatální následky pro kurdské obyvatelstvo, které si na tamním území zřídilo samosprávu. Velká turecká ofenzíva by mohla Kurdy vytlačit dále na jih, do oblastí, které jsou částečně pod kontrolou IS.

Fejetonista deníku „New York Times“ Bret Stephens kritizuje: „Je to dar ÍránuHizballáhu a Putinovi. A hanebná zrada našich kurdských spojenců, bez kterých bychom IS neporazili.“

Trump sklidil ostrou kritiku i z vlastní strany. Senátor Marco Rubio nazval rozhodnutí „hroznou chybou“, která bude vládu a USA ještě roky pronásledovat.

Tzv. Islámský stát, Hizballáh a Írán budou ze stažení Spojených států profitovat a pro Izrael představuje velké riziko.

S využitím materiálů DPA.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: