Ministr obrany Mattis končí, neshodl se s Trumpem

Důsledek stažení vojenských jednotek ze Sýrie

James Mattis končí, neshodl se s Trumpem

Již delší dobu to mezi Donaldem Trumpem a jeho ministrem obrany Jamesem Mattisem jiskřilo. Poté, co americký prezident oznámil stažení jednotek ze Sýrie, se jejich cesty definitivně rozcházejí.

Americký prezident oznámil odchod ministra obrany Jamese Mattise. Mattis odejde koncem února „s vyznamenáním“, sdělil Trump prostřednictvím Twitteru. Prezident USA oznámil, že již brzy jmenuje jeho nástupce. Demokratičtí i republikánští politici jsou šokováni a vyjádřili nad prezidentovým rozhodnutím svou lítost.

V dopise Trumpovi uvedl Mattis jako důvod svého rozhodnutí názorové rozdíly: „Máte právo na ministra obrany, jehož názory budou více v souladu s vaším míněním.“ Proto považuje za nezbytné, aby ze svého úřadu odstoupil. Mattis navíc vyzdvihl význam mezinárodních aliancí. Pro USA je nezbytné, aby udržovaly silná partnerství a se svými spojenci zacházely s respektem. Jako příklad uvedl kooperaci v rámci NATO a mezinárodní spojenectví v boji proti teroristické organizaci IS. Zároveň musí Spojené státy projevit rozhodný postoj vůči zemím s protichůdnými zájmy. Jako příklad uvedl Čínu a Rusko.

Prezident se naopak snažil jakýkoliv náznak odlišných názorů rozptýlit. Ve svém tweetu generálovi ve výslužbě poděkoval za jeho služby. Trump zdůraznil, že Pentagon pod Mattisovým vedením udělal velké pokroky. Kromě toho byl Mattis úspěšný v získání vojenské spolupráce jiných zemí. Trump opakovaně kritizoval partnery v NATO, především pak Německo, a požadoval zvýšení jejich vojenských výdajů.

Reakce na rozhodnutí o Sýrii

Zpráva o Mattisově rezignaci přišla den po Trumpově překvapivém oznámení o stažení amerických jednotek z občanskou válkou zmítané Sýrie s odůvodněním, že byl tzv. Islámský stát poražen. To vyvolalo v USA i v zahraničí velké znepokojení a ostrou kritiku. Odborníci nepovažují IS v žádném případě za poražený a stažení jednotek ze Sýrie je podle jejich názoru velmi nebezpečné. Podle CNN a dalších amerických médií se Trump pro stažení rozhodl navzdory výslovným radám ministra obrany Mattise, ministra zahraničních věcí Mike Pompea a poradce pro bezpečnost Johna Boltona. New York Times s odvoláním na vládní kruhy uvádí, že se Mattis ještě ve čtvrtek snažil Trumpovo rozhodnutí zvrátit – bez výsledku. Poté oznámil svou rezignaci.

Přední demokraté považují Mattisův odchod za bod zlomu, neboť v Trumpově administrativě  představoval hlas rozumu. Obavy zazněly i z řad republikánů. Například republikánský senátor Marco Rubio označil Mattisův dopis za důkaz toho, že se zahraniční politika USA vydala nebezpečným směrem. Doufá, že se Trumpa povede přesvědčit, aby nastolil jiný kurz.

Od začátku Trumpovy vlády v Bílém domě došlo již k desítkám personálních změn, z toho k mnohým i v samotné vládě. Jedna z nejokázalejších bylo údajně přes Twitter oznámené propuštění ministra zahraničí Rexe Tillersona v březnu tohoto roku. Jen během uplynulých týdnů došlo k několika dalším změnám: napřed přinutil Trump k rezignaci svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, potom oznámil odchod šéfa štábu Johna Kellyho a ministra vnitra Ryana Zinkeho. Bývalí spolupracovníci Bílého domu vykreslují ve svých ‚insider‘ zprávách chaotické poměry.

I s Mattisem to bylo neustále nahnuté. O blížícím se konci ministra obrany se mluvilo už v září. Několik deníků tehdy přineslo informace, že Mattis během několika týdnů odejde z vlády. Novinář Bob Woodward ve své investigativní knize Fear napsal, že se Mattis několikrát s pohrdáním vyjádřil o Trumpovi. Sám ale zprávy o svém odstoupení dementoval. Samotný Trump prohlásil, že Mattis zůstane „ještě dlouho“ v úřadě. Mattis byl členem Trumpova kabinetu od začátku jeho funkčního období. Do r. 2013 sloužil v americké armádě, naposledy velel jako nástupce David Petraeuse ústřednímu velení CENTCOM.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: