Chodorkovskij: „To, co dělá Putin, odpovídá chování kriminálníků“

Chodorkovskij:

Byl nejbohatším mužem Ruska, dnes žije Michail Chodorkovskij v exilu a je jedním z největších kritiků ruského prezidenta. Během nedávné návštěvy Berlína varoval  před pokusy Vladimíra Putina o rozdělení EU a kritizoval Západ za postoje k ukrajinskému konfliktu.

Když byl před pěti lety Michail Chodorkovskij omilostněn, vedla jeho první cesta z vězení do Německa. Kancléřce je stále ještě vděčný. Že se nyní Angela Merkelová vzdala předsednictví CDU, mu působí starosti, spatřuje v tom možný začátek konce její vlády. Je totiž považována za sjednocující sílu Evropské unie, pokud jde o její společné vystupování vůči Moskvě.

„Putin a jeho okolí by chtěli jednat se zeměmi EU jednotlivě, protože sjednocená Evropa má více něž dvakrát tolik obyvatel než Rusko a pětkrát tak silné hospodářství. Každá jednotlivá země EU je menší, než my. Jsem paní Merkelové hodně zavázán. Bez ní a Hanse-Dietricha Genschera bych s vámi dnes nemluvil. Ale paní Merkelové rozumím. Tolik let v politice se téměř nedá vydržet.“

Kreml se snaží oslabit EU

Bývalý nejbohatší obyvatel Ruska, majitel největšího ropného koncernu Jukos, dnes žije v Londýně, odkud s údivem sleduje panující chaos kolem brexitu.

„Je mi to líto. Že měl Kreml v brexitu prsty, považuji za verzi, která stojí za bližší zkoumání. Protože Kreml samozřejmě má zájem na oslabení Evropské unie.“

Moskva vede hybridní válku a podporuje extremistické pravicové i levicové kritiky na Západě. Ruské peněžní toky jsou zcela neprůhledné. Jak málo o nich ví německá tajná služba BND, vysvětlila spolupředsedkyně Centra liberální moderny Marieluise Becková, na jejíž pozvání byl Michail Chodorkovskij v Berlíně.

„Když jsme ještě pracovali v kanceláři Spolkového sněmu a velmi systematicky jsme mapovali ovlivňování dění na Ukrajině, dostali jsme jednoho dne návštěvu od pana Maassena, který chtěl vědět, jestli máme informace o finančních tocích. Ani pan Maassen zřejmě neměl informace o tomto financování. Tápeme zkrátka ve tmě.“

Chodorkovskij se neobává nových závodů ve zbrojení

Nových závodů ve zbrojení po případném odstoupení USA od smlouvy INF o zákazu pozemních raket středního doletu z důvodu, že ji Rusko porušuje, se bývalý ruský topmanager neobává: „Nevěřím, že lze zopakovat hvězdné války jako za Ronalda Reagana. To jde jenom jednou. Také nevěřím, že by byli v Kremlu tak nerozumní a na takový zbrojní závod přistoupili, který by celé ruské hospodářství, stejně jako tenkrát za sovětských dob,  stáhl do propasti.

Nechce posuzovat, kdo se chová nemožněji: Jestli Trump nebo Putin. Nelze pochybovat o tom, že Kreml vyvíjí nezákonný vliv na dění v západních zemích. Chodorkovskij seděl kvůli údajným daňovým únikům a podvodům 10 let ve vězení. Proces proti němu byl považován za politicky motivovaný.

Kreml není Rusko

Z 55letého Rusa se mezitím stal jeden z nejtvrdších kritiků Vladimíra Putina: „Když říkám, že v Kremlu vládne banda zločinců, tak to neříkám proto, že bych někoho chtěl urážet. Také nemluvím o nějakém konkrétním zločinu. Za normálních okolností lidé, kteří chtějí spolupracovat s jinými nebo řešit nějaký problém, přijdou s návrhem, který by byl ve společném zájmu. Tato skupina to dělá zcela jinak. Přivede ostatní do těžkostí a pak navrhne, že problémy vyřeší. Tak jednají zločinci. To, co dělá Putin v Sýrii, Americe, v Ukrajině nebo v Německu, odpovídá vzorcům chování kriminálníků.“

Nikdo by však neměl srovnávat vládce v Kremlu s Ruskem. Zničení staletých německo-ruských vztahů bylo obrovskou chybou. Po deseti letech vězení a pěti letech exilu by se Michail Chodorkovskij rád vrátil do vlasti: „Doufám v to, přece jen jsem o deset let mladší než Putin. Těším se na chvíli, kdy se Putin vzdá moci, já se vrátím do své země a budu tam potřebným.“

Nelogická reakce Západu na ukrajinský konflikt

Nedávné objevení Putinovy dcery Kateriny Tichonovové v ruské televizi, mnohými pozorovateli považované za Putinovu následovnici, komentuje Chodorovskij zdrženlivě: „Vidělo to celé Rusko a nyní existuje hromada konspirativních verzí. Na nějaké závěry máme ještě spoustu času, minimálně pět let.“ Do té doby chce vést osvětu Putinova systému a pomáhat politickým vězňům, jako např. ukrajinskému režisérovi Olegu Sencovovi.

Reakce Západu na rozšíření ukrajinské války na Azovské moře považuje Chodorkovskij za nelogické: „Když byl anektován Krym a Moskva ho označila za ruské území, bylo rozšíření ruské suverenity na Azovské moře pouze dalším logickým krokem. A podle toho by měl Západ reagovat: pokud nepovažuje Krym za součást Ruska, měl by v případě Azovského moře sankce analogicky rozšířit.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: