Donald Trump: „Spojené státy už nechtějí být světovým policistou“

Donald Trump:

Dva roky nenavštívil Donald Trump žádné americké vojenské jednotky v zahraničí – až teď. Jeho překvapivá návštěva v Iráku se odehrála v turbulentní době. Vojenskou přítomnost USA v mnoha zemích světa považuje Trump za „směšnou“.

Prezident Donald Trump a jeho žena Melania navštívili o Vánocích překvapivě americké vojenské jednotky v Iráku. Ve středu to na Twitteru sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Podle korespondenta tiskové agentury AFP přistáli na letecké vojenské základně al-Asad. Tam se americký prezident setkal s americkými vojáky a s armádními veliteli. Prezident a první dáma přicestovali do Iráku, aby se setkali s jednotkami, poděkovali vojákům za nasazení a popřáli jim šťastné Vánoce, napsala Sandersová. Ve své zprávě zveřejnila i společnou fotografii Trumpa se svou ženou a vojáky. Je to první prezidentova návštěva u bojových jednotek v zahraničí.

Trump během návštěvy obhajoval ohlášené a mezinárodně silně kritizované stažení amerických jednotek ze Sýrie: „Spojené státy už nadále nechtějí být světovým policistou“, hájil podle doprovázejících novinářů své rozhodnutí. „Nechceme být nadále zneužíváni zeměmi, které využívají naši skvělou armádu, aby se chránily. Neplatí za to“, zdůraznil prezident. Není spravedlivé, když tyto náklady nesou pouze Spojené státy.

S pohledem na americkou vojenskou přítomnost v mnoha zemích Trump řekl: „Jsme rozmístěni po celém světě. Jsme v zemích, o kterých většina lidí ani neslyšela. Upřímně, to je směšné.“

Během uplynulých měsíců rostl tlak na Trumpa, aby navštívil jednotky v bojové oblasti. Z bezpečnostních důvodů nejsou podobné návštěvy oznamovány dopředu. Detaily o přesném datu a délce návštěvy proto nebyly známy.

Trumpova návštěva spadá do doby největších možných turbulencí na americkém ministerstvu obrany. Před několika dny oznámil svou rezignaci šéf Pentagonu James Mattis – kvůli zásadním názorovým rozdílům s Trumpem. Prezident krátce předtím oznámil, že stáhne americké jednotky ze Sýrie. Své rozhodnutí zdůvodnil porážkou teroristické organizace IS. Rozhodnutí vzbudilo jak v USA tak i na mezinárodní úrovni překvapení. Experti nepovažují IS v žádném případě za poraženou a stažení USA ze Sýrii hodnotí jako fatální.

Trump chce silně redukovat i počet jednotek v Afghánistánu – podle zpráv médií chce stáhnout polovinu vojáků. I toto rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky. K návštěvě tedy byl nakonec zvolen Irák.

Návštěva se uskutečnila i ve fázi dalších vnitropolitických turbulencí. Kvůli lítému sporu s opozičními demokraty o rozpočtu a ochraně hranic s Mexikem je už několik dní částečně ochromena vláda Spojených států.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: