Magazín Time odhaluje, jak se bývalý Trumpův volební manažer vydal Rusům

Magazín Time odhaluje, jak se bývalý Trumpův volební manažer vydal Rusům

Prosinec 2018: Donald Trump má mnoho problémů. Jeden z nich se jmenuje Paul a spolupracuje s vyšetřovateli FBI.

Manafort, jak se Trumpům problém nazývá příjmením, by mohl Robertu Muellerovi, hlavnímu vyšetřovateli ruské aféry, přinést definitivní důkaz o tom, že byla Trumpova prezidentská kampaň v r. 2016 rozhodující měrou ovlivňována Ruskem.

Manafort pracoval od jara r. 2016 jako manažer Trumpovy předvolební kampaně. Pokud tedy v této době došlo k ilegálním dohodám se zástupci ruských zájmů, mohl by o nich Manafort přinejmenším vědět.

Nyní magazín Time exkluzivně zjistil, že v inkriminované době měl politický stratég Manafort značné dluhy u ruského oligarchy Olega Děripasky. Je to detail, který však může být velmi významný.

Manafort nabídl vyrovnání dluhů

Prostředníkem mezi oligarchou s úzkými vazbami na Vladimíra Putina a Trumpovým volebním štábem byl Viktor Bojarkin. Jeho jméno se objevuje také na nejnovějším sankčním seznamu americké vlády, kde je uveden jako příslušník ruské rozvědky.

Magazínu Time sdělil: „Dlužil nám (Manafort) spoustu peněz. A nabídl nám cesty, jak dluh vyrovnat.“ Manafortovi ale splacení dluhu „nijak neusnadnili“.

Pokud to je pravda, znamenalo by to, že Trumpův nejdůležitější šéf volební kampaně měl závazky u Rusů s úzkými vazbami na Kreml a nabídl, že je vyrovná. Jestli to udělal a jakým způsobem, je zatím předmětem spekulací.

Jisté ale je, že díky svému politickému postavení ho jeho finanční situace činila zranitelným a mohl se stát cílem vydírání.

Manafort využíval svou politickou pozici

Bojarkin v magazínu Time uvedl, že ho v rámci vyšetřování kontaktoval i Mueller. „Řekl jsem mu, ať táhne“, komentoval to bývalý agent.

V uplynulém roce informovaly listy The Atlantic a Washington Post, že se Manafort v červenci 2016 snažil prostřednictvím kontaktní osoby v Ukrajině navázat kontakt s Děripaskou. V té době mu dlužil už 19 milionu dolarů, uvádí magazín Time.

Manafort pro oligarchu v různých zemích lobboval v letech 2006 až 2014, než se oba rozkmotřili. The Atlantic tenkrát došel k závěru, že pokusy o opětovné navázání spojení zřetelně ilustrovaly, že byl Manafort ochoten nabídnout svou politickou pozici jako protihodnotu.

Manafort se zúčastnil meetingu v Trump Toweru

Do té doby spadá i pověstný Trump Tower meeting mezi Trumpovým volebním štábem (přesněji: Trumpem juniorem, Manafortem a Jaredem Kushnerem) a skupinou Rusů.

Během setkání měli ruští zástupci, právnička Natalija Veselnickaja a rusko-americký lobbista Rinat Achmetšin, nabídnout „špínu“ na tehdejší kandidátku demokratů Hillary Clintonovou. Trumpův tým označil později setkání za „ztrátu času“ a „trapné“.

Přesto se ale za krátkou dobu na veřejnosti objevily interní e-maily z ústředí Demokratické strany, které předtím s největší pravděpodobností ukradli ruští hackeři.

Závěrem

Manafort měl v době práce pro Trumpa dluhy v Rusku a zřejmě nabídl svou politickou pozici, jak je vyrovnat.

Co z toho vzešlo, zatím není známo. Světlo, které nové poznatky vrhají na Trumpův volební tým, však nevěští nic dobrého.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: