Počítačový útok na stovky německých politiků a prominentů

Stopa tajemného fantoma "G0d" se už roky táhne internetem

Počítačový útok na stovky německých politiků a prominentů

Fotografie vlastních dětí, soukromé rodinné zprávy. Takové věci zpravidla nechceme sdílet s cizími lidmi. Odpovídajícím způsobem reaguje politický Berlín. Soukromá data politiků a prominentů kolují internetem, včetně dat většiny německých ministrů.

Data byla zveřejněna prostřednictvím twitterového útčtu s názvem „G0d“. Kdo je ale tímto samozvaným „Bohem“ („G0d“ neboli angl. „God“, česky „Bůh“, pozn. red.)? Na internetu se jedná o známou firmu.

První dojem: mladý, pravicový kritik veřejnoprávních médií

Kdo prozkoumal mezitím blokovaný twitterový účet, mohl rozpoznat mladého, politicky spíše pravicově orientovaného člověka, kritického k financování veřejnoprávních médií formou poplatků, pohybujícího se v prostředí počítačových hráčů, který nemá rád feminismus. Možná má i něco proti zákazu dieselových vozidel v německých městech.

To vše je ale pouze podezření. Vychází z volby jeho obětí a závěrů učiněných k jeho osobě a politickým postojům. Podle dosavadních poznatků se mezi obětmi kybernetických útoků nenachází žádný politik AfD, zato ale mnoho kritiků této strany.

Ze začátku měl „G0d“ spadeno zejména na youtubery. Mimo jiné vyhrožoval, že zveřejní soukromá data a fotografie průkazů totožnosti známých německých hvězd kanálu YouTube.

Blogger měl s „G0d“ kontakt

Stejně to líčí i videoblogger Tomasz Niemiec (derTomekk, pozn. red.). Podle vlastních údajů byl s hackerem v noci na pátek v kontaktu. Sdělil to zpravodajskému portálu „t-online.de“. V pověření známého německého youtubera Simona Ungeho se měl pokusit získat přístup k jeho napadenému účtu. Přes Ungeho účet s dvěma miliony sledujících byly ve čtvrtek sdíleny odkazy k veškerým ukradeným datům.

Niemiec získal od napadeného účtu v neveřejné diskuzi odpovědi a nakonec my byly předány i přístupové údaje. Niemiec na portálu „t-online.de“ uvedl, že podobné jednání pozoruje již několik let. Obětmi mimo jiné byli youtubeři Pietsmiet, Gronkhund a Dezztroyz. „Jde o pozornost.“ To potvrdil i uvedený hacker a požádal Ungeho o rozhovor.

Niemiec: „Sám nerozumím tomu, proč se úřady neozvou“

Listu „Süddeutsche Zeitung“ Niemiec řekl, že by mohl úřadům pomoci hackera najít – zatím se mu však nikdo neozval. „Upřímně, sám nerozumím tomu, proč se úřady neozvou“, uvedl Niemiec v deníku.

S hackerem je zřejmě už několik let v kontaktu. „Seznámil jsem se s ním v r. 2015 nebo 2016 přes přátele. Bavili jsme se hlavně o youtuberské scéně. Léta sleduji, co dělá. Nikdy jsme se ale nesetkali osobně ani jsme si nevolali. Ani nevím, kolik mu je, nebo jak vypadá.“

I on považuje za možné, že nebyla náhoda, že se hacker zaměřil na odpůrce AfD. „Jak se tak hezky říká: z ‚dobře informovaných zdrojů‘ zaznívá, že není zrovna levicově orientován. Považuji to za důvěryhodné.“

„Někdo chce ukázat, že jsou politikové napadnutelní“

Na to, kdo je skutečným útočníkem, ještě nemají příslušné úřady, které se na kybernetický útok zaměřily až příliš pozdě, zatím žádnou odpověď. Podle twitterového účtu pochází z Hamburku, což může být samozřejmě i úmyslně položená falešná stopa.

Útočník zřejmě uloupil data během několika počítačových útoků. Přitom musel cíleně napadat počítače politiků, domnívá se IT expert Norbert Pohlmann. V magazínu Stern uvedl: „Někdo zde chtěl ukázat, že jsou politikové napadnutelní, že se lze dostat do jejich počítačů.“

„Může to být ještě daleko horší“

Zůstává obava, že hacker má ještě jiné úmysly. Deník „Bild“ píše o náznacích, že z některých zveřejněných složek byla předtím smazána data – zřejmě aby byl kompromitující materiál zadržen na později. „Může to být ještě daleko horší“, cituje deník kybernetického experta z ministerstva obrany.

Některá data přitom nejsou nejčerstvější. Manažer moderátora Jana Böhmermanna (který je jednou z obětí útoku, pozn. red.) oznámil, že zveřejněné materiály ve čtvrtek večer prozkoumali. Podle prvního odhadu se jedná o materiály, které nejsou aktuální – některé dokonce hodně staré. Například v nich není uvedena Böhmermannova současná adresa.

„To máš za to“

Data by tedy mohla pocházet i ze staršího počítačového útoku. K jednomu útoku na e-mailový účet Jana Böhmermanna došlo zhruba před půl rokem, sdělil jeho manažer. Byl ohlášen úřadům. Moderátor není jediným známým televizním satirikem, kterého si  „G0d“ vyhlédl.

Obětmi jsou často politikové a umělci, kteří se postavili AfD. Například wuppertalský poslanec Spolkového sněmu Helge Lindh. Podle deníku „Die Welt“ prý po zveřejnění dat z kybernetických útoků obdržel několik zpráv ve stylu „To máš za to“.

„Nejméně polovina dat je čerstvá“

Podle odborníků bychom neměli hackera podceňovat. Niemiec si myslí, že „nejméně polovina dat“, která byla zveřejněna, je čerstvá.

Německá tisková agentura DPA zjistila, že Spolkový úřad pro bezpečnost informačních technologií (BSI) v současné době vychází z toho, že zveřejněné materiály pochází z veřejných oblastí internetu jako sociálních sítí nebo webových vystoupení a částečně z osobních dat, uložených na cloudu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: