Donalda Trumpa rozzuřila zpráva o vyšetřování FBI

Podle informací listu New York Times zahájila FBI po propuštění Comeyho v květnu 2017 vyšetřování proti Trumpovi. Americký prezident reagoval na Twitteru útokem na deník.

Americký prezident Donald Trump reagoval rozzuřeně na zprávu, podle které spolková policie FBI po propuštění svého šéfa Jamese Comeyho zahájila proti Trumpovi vyšetřování. „Wow, právě jsem se z upadajícího deníku New York Times dozvěděl, že zkorumpované bývalé vedení FBI (…) proti mě zahájilo bez jakéhokoliv důvodu nebo důkazů vyšetřování poté, co jsem vyhodil prolhaného Jamese Comeyho, naprostá nechutnost!“, napsal Trump v sobotu ve své první reakci na sociální síti Twitter, po které následovaly ještě čtyři další zprávy na stejné téma.

List New York Times předtím přinesl zprávu, že FBI po Comeyho propuštění v květnu 2017 zkoumala, zda Trump vědomě nebo nevědomě pracoval pro Rusko a proti americkým zájmům. Deník se přitom odvolává na bývalé zaměstnance spolkové policie jakožto na nejmenované osoby, které jsou s vyšetřováním důvěrně seznámeny.

Obavy z Trumpova chování byly po propuštěné ředitele Comeyho natolik velké, že se FBI rozhodla pro tento postup, píše se dále ve zprávě. Cílem vyšetřování mimo jiné bylo posoudit, jestli jeho jednání představuje možné ohrožení národní bezpečnosti. To prověřovali experti kontrarozvědky.

Dalším aspektem byla podle článku otázka, jestli propuštění Comeyho představovalo torpédování činnosti justice. Tento bod už však byl znám.

Comeyho propuštění vedlo k tomu, že americké ministerstvo spravedlnosti nasadilo zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Převzal vyšetřování, jestli během ruského vlivu na americké prezidentské volby v r. 2016 došlo k tajným dohodám Trumpova tábora s ruskými zástupci. Trump nazval opakovaně vyšetřování honem na čarodějnice. Deník New York Times, který za svou vysoce kvalitní žurnalistiku obdržel několik prestižních novinářských cen, Trump opakovaně obvinil z šíření „fake news„.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: