Tusk nepřímo vyzval Británii k exitu z brexitu

Tusk nepřímo vyzval Británii k exitu z brexitu

Po neschválení smlouvy o vystoupení z Evropské unie v britském parlamentu vyloučila EU další jednání o brexitu. Šéf Evropské rady Tusk naznačil, že by Velká Británie měla v EU zůstat. Výsledek hlasování nebyl žádným překvapením. Přesto se nejistota kolem brexitu opět zvýšila: dolní komora britského parlamentu v úterý smlouvu u vystoupení z EU odmítla.

Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že ho neschválení smlouvy předložené předsedkyní vlády Theresou Mayovou mrzí a naznačil, že by Britové raději měli v EU setrvat.

„Pokud je dohoda nemožná a nikdo nechce být bez dohody, kdo bude mít odvahu vyslovit, jaké je jediné pozitivní řešení?“, položil Tusk na sociální síti Twitter rétorickou otázku.

Tuskův mluvčí zdůraznil: „Tato smlouva je a zůstává nejlepší a jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Spojeného království z Evropské unie.“

Juncker varuje před rizikem vystoupení bez smlouvy

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval před riziky neuspořádaného vystoupení, tedy před brexitem bez dohody:

“I když si takovou situaci nepřejeme, bude Evropská komise nadále pracovat na opatřeních pro stav nouze, aby zajistila, že bude Evropská unie zcela připravena.“

A dodal: „Naléhavě vyzývám Spojené království, aby nám urychleně sdělilo své představy o dalším postupu.“ Čas již téměř vypršel.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na Twitteru uvedl: „Lituji výsledku hlasování o brexitu. Po tomto rozhodnutí leží míč na straně dolní komory v Londýně. V žádném případě nedojde k dodatečným jednáním o vystoupení.“

Norbert Röttgen, poslanec CDU ve Spolkovém sněmu a předseda zahraničního výboru, zveřejnil po oznámení rozhodnutí britského parlamentu tweet v angličtině.

„Sice nemá smysl jednání znovu obnovovat, ale musíme podniknout vše, abychom zabránili tvrdému brexitu. Pokud by měli znovu hlasovat lidé, měli bychom dát Spojenému království více času.“

Předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová nabádala k rozvážné reakci na jednoznačné „Ne“ britského parlamentu.

„Musíme zachovat chladné hlavy, i když nyní máme těžká srdce“, řekla Kramp-Karrenbauerová v úterý večer na novoroční recepci středostavovské parlamentní skupiny (PKM) v Berlíně.

„Obávali jsme se, že k takovému výsledku dojde. Ale že k tomu dojde s tak jasnou většinou, to je zvláštní situace.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: