Mayová obstála v hlasování o vyslovení nedůvěry

Mayová obstála v hlasování o vyslovení nedůvěry

Theresa Mayová může – nějak – pokračovat. Den po porážce při schválení smlouvy o brexitu přestála britská předsedkyně vlády těsně vyslovení nedůvěry – rozdíl činil pouhých 19 hlasů.

„Proboha, premiérko, nemohla byste prosím jednoduše odejít?“: než poslanci britského parlamentu rozhodli o návrhu na vyslovení nedůvěry, který inicioval vůdce opozice Jeremy Corbyn, musela si Theresa Mayová opět mnohé vyslechnout.

Středeční večerní hlasování vyhrála Mayová, i když velice těsně. Většina 325 proti 306 poslanců vyslovila předsedkyni vlády a jejímu kabinetu důvěru.

Bezprostředně po hlasování v dolní komoře Mayová prohlásila: „Budeme nadále pracovat na tom, aby se brexit uskutečnil. Věřím, že všichni poslanci cítí povinnost k opuštění EU. Musíme najít cestu, která bude mít podporu parlamentu.“

Mayová chce příští týden předložit plán B

V pondělí chce Mayová předložit plán B, aby na poslední chvíli zabránila tvrdému brexitu. Pokud nemá nastat tzv. „No Deal“ odchod, musí během několika málo týdnů dojít k dohodě s Evropskou unií. Velká Británie chce opustit EU 29. března.

Středeční parlamentní debata o vyslovení nedůvěry se jako obvykle nesla v ostrém tónu. Jeremy Corbyn žádal předčasné volby. Drtivá úterní porážka během hlasování o smlouvě s Evropskou unií ukázala, že vláda není schopna pokračovat. Labouristický politik prohlásil, že „vláda zombie“, jejíž „frankensteinovská dohoda“ je nyní oficiálně mrtvá, by nyní neměla stát v cestě.

Mayová kontrovala, že předčasné volby jsou „tím nejhorším, co můžeme udělat“. Prohloubily by rozdělení země, přinesly by chaos a ustrnutí.

Mayová se chtěla ještě během večera setkat s ostatními šéfy stran, aby našla východisko ze slepé uličky, do které se vmanévrovala svou dosavadní politikou jednání na vlastní pěst.



Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: