AfD zneuctila památku obětí holocaustu

Během vzpomínkové akce v bavorském zemském sněmu opustila frakce AfD sál. Inscenovaný protest ukazuje, že se AfD solidarizuje se zločiny minulosti a je neschopná přijmout jakoukoliv kritiku. Komentář: Süddeutsche Zeitung, video: Bayerischer Rundfunk.

Pietní akt za oběti nacistické diktatury není žádnou debatou o rozpočtu nebo něčím podobným, nic, o čem by se dalo nebo dokonce mělo přít, nic, v čem je třeba obhájit svůj názor nebo hrát divadlo. Ne, pietní akt je tím, k čemu bavorské zemské prezidium na středu své hosty pozvalo: vzpomínkou, pokusem „vyjádřit nevyslovitelné slovy a zvědomit ho“. Poté, co prezidentka Izraelitského kulturního spolku v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotta Knoblochová ve své řeči zpochybnila ústavní věrnost AfD, opustila většina frakce plénum. Je to příznačná reakce.

Ano, obvinění bylo kruté a poměrně paušální. Knoblochová vyčetla AfD jako celku  bagatelizaci nacistických zvěrstev. V AfD jsou skutečně otevření antisemité, ještě častěji se tam vyskytuje požadavek po změně pohledu na vlastní minulost, protože Hitler přece byl jen „hromádkou ptačího trusu“ německých dějin. Koluje tam také cynická teze, že migrace je spiknutím židovského velkokapitálu. Jsou tam křiklouni, kteří chtějí na úřadech, v politice nebo v médiích „vykydat hnůj“; to je žargon SA jako za raných 30. let, kdy se Charlotta Knoblochová narodila.

To vše není – protože rozlišovat je třeba – celá AfD. Ale kdo ve své partě toleruje takové nechutnosti, kdo s AfD postupem času sklouzl až za pravý okraj, ten si zkrátka musí taková obvinění nechat líbit. Bavorská AfD svým inscenovaným protestem ukazuje, že se s nacistickými zločinci minimálně solidarizuje. Ukazuje, že sice velmi ráda sama udílí rány, nechá například svými lidmi okřikovat kancléřku („zrádkyně národa“, „čarodějnice“, „ničitelka Německa“), sama je ale neschopná přijmout jakoukoliv kritiku.

Když se dostala AfD na podzim do bavorského zemského sněmu, zaznívala zprvu všemožná ujištění. Jde o věcnou politiku, o konzervativní protiváhu – možná je špetku napravo od CSU, která ztratila svůj hodnotový kompas – slyšeli jsme například z řad nové frakce. Středeční akcí většina jejích poslanců ukázala, co si o tom myslet. Důstojnost takového pietního aktu je jim ukradená.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: