Facebook na svých sítích odhalil íránskou dezinformační operaci

Facebook na svých sítích odhalil íránskou dezinformační operaci

Íránští aktéři se měli na Facebooku a Instagramu pokoušet manipulovat debaty. Celostvětově byly smazány stovky účtů, mezi nimi i ty, které cílily na německé publikum.

Facebook ve svých službách opět odhalil několik stovek profilů a stránek, prostřednictvím kterých se „íránští aktéři“ v mnoha zemích snažili manipulovat veřejným míněním. Informaci ve čtvrtek zveřejnil šéf kybernetické bezpečnosti Facebooku Nathaniel Gleicher. V této souvislosti byly zablokovány i účty v Německu – Facebook ale ani na výslovný dotaz nesdělil, kolik.

Přes 262 stránek, 356 účtů a 3 skupiny na Facebooku a 162 účtů na Instagramu byly v příslušných jazycích šířeny především zprávy z íránských státních médií. Týkala se blízkovýchodního konfliktu nebo války v Jemenu. Některé účty se také snažily organizovat události. Obsah oslovil přes 2 miliony lidí.

Gleicher v telefonickém rozhovoru s novináři zdůraznil, že skutečným důvodem ke smazání ale nebyl obsah. Profily a stránky byly provozovány pod falešnými jmény a identitami, což porušuje pravidla Facebooku, který takové jednání označuje jako „inauthentic behavior“. Účty měly vzbudit zdání, že pochází ze země, ve které působí.

„Takové sítě zneužívají naší platformu k manipulaci veřejné debaty“, dodal Gleicher. Proto má boj proti nim nejvyšší prioritu.

Význam kampaní je nejasný

Facebook se v podobných případech znovu a znovu obrací na veřejnost, aby signalizoval, že se mu v současné době daří efektivněji odhalovat dezinformační kampaně, než tomu bylo během prezidentských voleb v USA v r. 2016. Jak účinné a významné nyní zablokované kampaně mohly být, ale nelze ze střídmých údajů, které Facebook vydává, odhadnout.

Již v srpnu 2018 společnost odstranila několik stovek profilů, stránek a skupin, které z Ruska a Íránu šířily propagandu a za kterými Facebook předpokládal státní aktéry.

O státních aktérech nyní Facebook výslovně nemluvil: je si jen jistý, že aktivity pochází z Íránu. Účast státu nemůže dokázat.

Facebook chce zabránit manipulacím voleb do Evropského parlamentu

Naposledy odstranil Facebook zhruba 300 účtů, identifikovaných jako fake účty, přes které byla šířena propaganda ruského vysílače Sputnik zaměřená proti NATO, cílená mimo jiné na uživatele v Gruzii, Litvě a Estonsku.

Navzdory těmto úspěchům Evropská komise Facebook před několika dny obvinila, že o svých krocích proti dezinformačním kampaním informuje neprůhledně a nedostatečně.

Před volbami do Evropského parlamentu chce Facebook otevřít nová operační centra určená k boji proti falešným informacím a zastrašování voličů, z toho jedno v Dublinu. Navíc chce společnost – podobně jako Google – přísněji regulovat politickou reklamu a její zadavatele donutit k větší transparentnosti. Přitom sází mimo jiné na identifikační povinnost a vybudování veřejně přístupného identifikačního archivu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: