Greta Thunbergová: nikdo jí neřídí, je skvělá sama o sobě

Švédská aktivistka Greta Thunbergová a trollové

Nikdo jí neřídí. Je skvělá sama o sobě.

V dlouhém prohlášení na Facebooku se švédská ochránkyně životního prostředí Greta Thunbergová vyslovila proti pomluvám. Napsala, že „mnoho lidí rádo šíří pomluvy“ a dodala, že nikdo „za ní nestojí“.

Greta Thunbergová reagovala v dlouhém příspěvku na obvinění, že je někým řízena a že je za své protesty placena. „Pozorovala jsem, že o mé osobě koluje mnoho pověstí a velké množství nenávisti“, uvedla ve svém stanovisku. „Proto bych chtěla vyjasnit několik věcí ohledně mé školní stávky.“

16letá švédská klimatická aktivistka, která každý pátek protestuje před švédským parlamentem, se v uplynulých týdnech proslavila po celém světě. Od té doby čelí nenávisti, živené především z extrémně pravicových kruhů. Nadávky cílí na její věk, pohlaví i její diagnózu aspergerova syndromu.

Mladou ženou se v uplynulých dnech zabývali i publicisté a média z pravého spektra, když šířili fámu, že je Greta Thunbergová loutkou v rukách podnikatelů a aktivistů a slouží pouze k propagačním účelům.

„Jsem pro zpřísnění definice ‚zneužívání dětí‘, aby se daly stíhat i takové případy, jako již zmíněná Greta ze Švédska, která se pro ochránce životního prostředí stala ikonou“, uvedl například minulý týden ve své řeči před frakcí AfD v německém Spolkovém sněmu publicista Henryk M. ­Broder.

„Přemoudřelá a s narušenou osobností“

„16letá dívka, přemoudřelá a s narušenou osobností, pronásledovaná katastrofickými fantaziemi a posedlá ideou, že musí zachránit svět, se během několika málo týdnů stane ikonou nového mládežnického hnutí. V zneužívání mladistvých se Zelení vyznají“, napsal na Twitter německý právník Joachim Steinhöfel.

„Sestrojili jsme si klimatickou ikonu“, uvádí titulek švýcarského týdeníku Weltwoche. V textu z 23. ledna 2019 píše švédská novinářka Katerina Janouchová, která je řazena k pravému spektru, že za „klimatickou Gretou“ vězí PR kampaň ochránců životního prostředí, kteří dívku zneužívají jako „tažného koně, aby tak získali příspěvky na šíření svých levicových ideologií“. Několik následných textů a pravicových blogů se odvolává na článek Weltwoche.

Svým dlouhým příspěvkem na Facebooku reaguje Greta Thunbergová i na tuto kritiku. Popisuje, jak jí v květnu 2018 kontaktoval aktivista Bo Thorén poté, co vyhrála soutěž v psaní jednoho švédského deníku. Thorén patří k ekologickému sdružení Fossil Free Dalsland  a k mezinárodnímu hnutí Extinction Rebellion.

„Vedla jsem několik konferenčních hovorů s jinými aktivisty“, píše ve svém příspěvku Thunbergová. Bavili se o nápadech, jak na upoutat pozornost na klimatickou krizi. Bo Thorén měl několik návrhů – od demonstrací po školní stávky. Greta uvedla, že tento nápad byl inspirován studenty z Parklandu, kteří se po útoku střelnou zbraní zdráhali vrátit zpět do své školy.

„Nápad školních stávek se mi líbil“, napsala Thunbergová. Ideu rozvedla a chtěla přesvědčit další mladé lidi, aby se k ní připojili. Protože neuspěla, rozhodla se, že do stávky vstoupí sama. Dalších konferencí se už nezúčastnila.

Podle Grety Thunbergové nebyli její rodiče obzvlášť nadšeni. „Řekli mi, že pokud to udělám, tak sama a bez jejich podpory.“ 20. srpna tedy začala svou stávku. Sdílela o tom příspěvek na Instagramu a Twitteru, který se rychle rozšířil. Všimli si jí novináři a deníky. Mezi prvními lidmi, kteří jí oslovili, byl švédský podnikatel Ingmar Rentzhog, který založil start-up a klimatickou platformu wedonthavetime.org. „Mluvil se mnou a udělal fotografie, které umístil na Facebook“, píše Thunbergová. Předtím se nikdy nesetkali.

Thunbergová uvedla, že nikdy neobdržela peníze

„Mnoho lidí rádo šíří pomluvy, že ‚za mnou‘ někdo stojí, že jsem ‚zaplacená‘ nebo ‚zneužívaná‘, abych dělala to, co dělám“, uvádí dále. „Za mnou ale není nikdo než já sama.“

Nepatří k žádnému hnutí. Někdy spolupracuje s různými neziskovými organizacemi, které se zabývají klimatem a životním prostředím. „Jsem ale absolutně nezávislá a reprezentuji pouze sebe.“ Kromě toho neobdržela od nikoho peníze – stejně jako její rodina. Rodiče jí platí lístky na vlak a ubytování. Občas požádá o pomoc s formulacemi vědce, protože se ve svých projevech nechce dopustit chyby.

„Někteří lidé mě pomlouvají kvůli mé diagnóze“, zmiňuje dále. „Ale Asperger není nemoc, ale dar.“ Kdyby byla „normální“ a sociální, přidala by se k nějaké organizaci, nebo by si ji založila. Ve spojování se s lidmi ale není tak dobrá, proto začala se svou školní stávkou sama. Někdy má větší efekt něco neudělat. „Stejně jako je někdy šepot hlasitější než křik.“

Na jeden argument nemůže nic říct, píše ke konci. Je jím fakt, že je „jen dítě a děti by se neměly poslouchat“. S tím ale lze jednoduše něco udělat – stačí se spolehnout na vědu. „Kdyby každý naslouchal vědcům a faktům, na která se celou dobu odvolávám – pak by mně a stovkám tisíc dalších školáků, kteří po celém světě stávkují za ekologii, nikdo naslouchat nemusel a my se mohli vrátit do školy.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: