Německo chce přesvědčit členské země EU, aby přijaly uprchlíky

Německo chce přesvědčit členské země EU, aby přijaly uprchlíky

Spor o to, jaké země přijmou ve Středozemním moři zachráněné migranty, je podle státního tajemníka pro vnitřní záležitosti Stephana Mayera (CSU) „nedůstojný“. Německo se proto chce opět pokusit vyjednat unijní přerozdělovací mechanismus.

Německo chce přesvědčit i další země Evropské unie, aby se konečně podílely na přerozdělovacím mechanismu ve Středozemním moři zachráněných uprchlíků. Je „nedůstojné“, že se kolem každé záchranářské lodi rozpoutá nový spor o to, kdo se migrantů ujme, řekl ve čtvrtek před schůzkou ministrů vnitra v Bukurešti státní tajemník pro vnitřní záležitosti Stephan Mayer. Proto si spolková vláda dovede představit dočasný ad-hoc mechanismus, ke kterému se připojí co možná nejvíce zemí.

„Z našeho pohledu je přikázáním humanity, že nebudeme případ od případu diskutovat, která země je nakolik a za jakých okolností ochotna přijmout zachráněné lidi“, pokračoval Mayer dále. Zatím přislíbilo spolupráci 9 zemí včetně Německa, vysvětlil Mayer.

To „už je úspěch“, ale zároveň „ještě málo“. EU se konec konců skládá z 28 zemí. Německá vláda se chce na setkání v Bukurešti spolu s Francií zasadit za rozšíření. Přijmutí zachráněných migrantů je výzvou pro Evropu, zaznělo v Bukurešti.

Dublinský systém má být přepracován

V uplynulých měsících Itálie a Malta opakovaně soukromým záchranným lodím s migranty na palubě zakazovala, aby přirazily k jejich pobřeží. Vlády v Římě a Valettě si kladly za podmínku, že osoby přijmou jiné evropské země. Naposledy muselo 47 lidí téměř dva týdny čekat na palubě německé záchranářské lodi Sea Watch 3, než se mohli v Itálii vylodit na pevninu. Předpokladem bylo, že několik unijních zemí – mezi nimi Německo – přislíbilo, že se migrantů ujmou.

Plánovaný přerozdělovací mechanismus se týká pouze zachráněných uprchlíků a migrantů, kteří byli naloděni před pobřežím Itálie, Malty, Španělska nebo Řecka, uvedl Stephan Mayer.  Přitom má být zamezeno „falešným pobídkám“. S trosečníky proto bude zacházeno stejně jako s jinými migranty. „Projdou zcela normálním azylovým řízením“, řekl státní tajemník pro vnitřní záležitosti. Před přerozdělením budou muset podstoupit bezpečnostní prověrku.

Nezávisle na nyní diskutovaném mechanismu je dlouhodobé řešení přerozdělování uprchlíků nadále v nedohlednu. Mayer v Bukurešti také zdůraznil vůli spolkové vlády po společném evropském azylovém systému. Jeho středobodem je reformovaná dublinská dohoda, která reguluje přijímání uprchlíků. Jelikož se však vlády nemohou dohodnout, reforma už delší dobu vázne. Mayer vyjádřil naději, že se v příštích měsících podaří dosáhnout shody aspoň v částech společného azylového systému.

Že to nebude jednoduché, ukazuje jednání maďarského populisty Orbána. Na jedné straně striktně odmítá jakoukoliv pomoc uprchlíkům, na straně druhé bojkotuje kroky, které by migraci mírnily. Více v článku magazínu Focus Online:

„Diplomatické šílenství“: Maďarsko torpéduje setkání EU s Arabskou ligouZanechte nám svou korekturu nebo komentář: