Smrt módní ikony: Karl Lagerfeld a politika

Smrt módní ikony: Karl Lagerfeld politický

Dnes odešel „Evropan“ – jak sám sebe nazval v televizním rozhovoru s Johannesem B. Kernerem – Karl Lagerfeld. Připomeňme si ho v článku portálu Deutschlandfunk Kultur, který vyšel u příležitosti jeho 85. narozenin 10. září 2018.

Módní návrhář, obchodník, umělec: Karl Lagerfeld. Dnes se dožívá neuvěřitelných 85 let. Němec v Paříži, který se už nějakou dobu stále znovu míchá do politiky – a ostatní mu naslouchají.

Karl Lagerfeld rád koketuje. Sám o sobě tvrdí, že je naprosto apolitický. Naprosto apolitický? To samozřejmě není pravda.

Zajímám se o všechny fenomény společnosti.

K debatě o vyhublých modelkách říká, že nikdo nechce vidět „kulaté ženy“. Ale radil také francouzskému prezidentovi Hollandovi s vedením státního rozpočtu. Před třemi lety v jednom britském magazínu rozvedl odpověď na otázku, co by dělal, kdyby byl králem:

Sociální dávky pro rodiny by byly nahrazeny podporou snaživých.

Francouzská perspektiva

Listopad 2017. Karl Lagerfeld je hostem talkshow francouzské televizní stanice Canal 8 a říká: „I když mezi oběma událostmi uplynuly desítky let, nelze zabít miliony Židů a zároveň vzít do země miliony jejich nejhorších nepřátel.“ Slova, která jsou vnímána i v Německu. Skandál.

„V podstatě jsem se nikdy nic nenaučil. Neudělal jsem ani maturitu a nic…“

Karl Lagerfeld

Novinář časopisu Stern David Baum: „Myslím si, že bychom neměli podceňovat ani poválečné Německo, ze kterého přece vědomě utekl. A pak je tu ještě zvláštní úhel pohledu z Francie, kde znají úplně jiný útěk Židů. Počet židovského obyvatelstva ve Francii se v posledních letech a desetiletích masivně snížil. Mohou si pak vybrat, od koho chtějí být antisemitsky diskriminováni. Jestli od muslimů nebo lidmi z Front National – to jsou jistě dojmy, které dobře zná.“

Lagerfeld odjel jako 15letý ze severoněmeckého Bad Bramstedtu do Paříže. S kresbou kabátu tehdy vyhrál cenu ve výtvarné soutěži – to se stalo jeho vstupenkou do světa módy.

Původně, než jsem vůbec věděl, že lze z módy udělat povolání, jsem se chtěl stát karikaturistou.

Politické karikatury

„Být upravený není výsadou střední třídy.“

Karl Lagerfeld

Vášeň, ve které se Lagerfeld vyžívá dnes. Každý měsíc zveřejní v magazínu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) jednu karikaturu. Jeho oblíbeným terčem je německá kancléřka, kterou podle svých vlastních slov nenávidí. Přeloženo do karikatury to vypadá následovně: za Angelou Merkelovou s hrůzostrašným pohledem v očích a oběma rukama před ústy stojí Adolf Hitler. Nad tím je napsáno: „Děkuji, že jste mým následovníkům nechtěně umožnila, aby se dostali do parlamentu“.

Poselství módního designéra vzbuzují maximální pozornost. Zdá se, že se jimi zabývá i sama Markelová.

„Kdo ve volném čase nosí běžecké kalhoty, ten ztratil kontrolu nad svým životem.“

Karl Lagerfeld

Redaktor FAZ Alfons Kaiser si myslí: „(…) z kancléřského úřadu přišla trochu zvláštní reakce. Když jednou namaloval Angelu Merkelovou v obleku s textem: ‚Jediný muž v Berlíně‚, byli trošku dotčeni. Mám dojem, že to spolková kancléřka, aspoň na základě slov svého mluvčího, nepovažovala za moc vtipné, protože jim připadalo moc vyostřené, že by měla tolik moci. A také, že moc prožívá stejně jako muž.“

Univerzální génius

Lagerfeld se těší svobodě bláznů. Nemálo pozorovatelek a pozorovatelů vidí v dnes 85letém návrháři něco jako univerzálního génia. Poněkud opatrnější je novinář magazínu Stern David Baum:

„Jako ve všem, ve všech jeho rozhovorech, je mnoho originálních nápadů, ale nemám dojem, že by za tím vězela velká politická teze nebo výpověď. Myslím si, že by to pro něj bylo už příliš seriózní nebo moc vážné.“

Je tedy vše jen hra?

David Baum: „Je to také hra, ano! (…) pokud existuje něco jako pochopení této osobnosti, pak to, že vlastně nic nemá skutečnou platnost.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: