K Orbánovu vyloučení z Evropské lidové strany už mělo dojít dávno

K Orbánovu vyloučení z Evropské lidové strany už mělo dojít dávno

Maďarský premiér se nechová křesťansky ani konzervativně, místo toho ale brojí proti svobodě. Konečně musí pocítit následky svého chování, myslí si komentátor deníku Süddeutsche Zeitung Stefan Ulrich.

Křesťansko-konzervativní Evropská lidová strana (ELS) měla s maďarským premiérem Viktorem Orbánem velkou trpělivost. Protože Orbán a jeho souputníci, brojící proti uprchlíkům, vylučující Romy ze společnosti a šířící nacionalismus, jsou rozhodně nekřesťanští. Kristus chudým a pronásledovaným pomáhal. Kristus zcela určitě nebyl nacionalistou.

Orbán a jeho strana Fidesz nejsou ani konzervativní: na svobodě, právním státě, pluralismu, toleranci a spolupráci založenou Evropskou unii nechtějí chránit, ale zničit. Z Orbánova projevu za „neliberální demokracii“ dýchá závan autoritářského ducha zaniklé sovětské říše.

Účastní se východevropské země ještě vůbec evropského projektu, pokud nejde jen o jejich finanční výhody?

Orbánova politika ohrožuje nezávislost justice, omezuje svobodu a pestrost médií, vzdělávání a vědy a financuje z peněz daňových poplatníků kampaně proti EU a předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, zatímco zároveň bere miliardové podpory z Evropské unie. To je podlé a musí to vést k vyhazovu Fideszu z ELS.

Křesťanští demokraté a konzervativci se tohoto kroku dlouho obávali. Bavorská CSU dokonce opakovaně přijímala Orbána jako čestného hosta, aby se oportunisticky slunila v jeho populistickém lesku. Alespoň politik CSU a špičkový kandidát ELS na post šéfa Evropské komise Manfred Weber se nebál Orbána opakovaně kritizovat. Nyní se maďarskému populistovi postavil čelem a vyslovil, co už je dávno zjevné: že se Orbán stále více vzdaluje Evropské lidové straně. Dalším krokem musí být rozchod. Protože to, co k sobě nepatří, spolu nesmí být (volně podle Goetha, v opačném významu použito Wiily Brandtem v r. 1989 při pádu Berlínské zdi, pozn. red.).

Samozřejmě existují argumenty proti takovému kroku. Orbán by se mohl připojit k extrémně pravicovému táboru euroskeptiků a nepřátel EU kolem Itala Mattea Salvinoho. Není ale lepší se nepřátelům postavit čelem, než je nechat řádit ve vlastních řadách? ELS a Weber by mohli potřebovat hlasy Fideszu, aby získali křeslo předsedy Evropské komise. Lze ale dopustit, aby byl nejdůležitější post v Evropské unii závislý na lidech, kteří EU pohrdají?

Státy jako Maďarsko a Polsko se nachází ve stavu, ve kterém by už nemohly být přijaty do EU.

Vyloučení Orbána a Fidesz by mohlo urychlit proces odcizení západní Evropy k jiným, s přibývající měrou autoritářsky a nacionalisticky ovládaným východoevropským zemím jako je např. Polsko. Ale účastní se tyto země ještě vůbec evropského projektu, pokud nejde jen o jejich finanční výhody?

Ve skutečnosti se státy jako Maďarsko a Polsko nachází ve stavu, ve kterém by už do EU nemohly být přijaty. Jejich vládám jsou hodnoty demokracie, tolerance a solidarity, k nimž Evropská unie své členy zavazuje, k smíchu. Je smutné, že vlády v Budapešti, Varšavě a jinde desítky let po pádu železné opony staví ideologickou zeď mezi východem a západem. Ohrožuje to budoucnost lidí na celém kontinentu a natrvalo to znemožňuje lepší spolupráci uvnitř EU.

Nebezpečí a důsledky této politiky musí být jasné všem vládám a občanům. Vyloučení Fideszu z Evropské lidové strany je i proto nezbytné.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: