V normální zemi by Cohenova výpověď znamenala Trumpův konec

V normální zemi by Cohenova výpověď znamenala Trumpův konec

Nejen jeho longislandský přízvuk připomínal mafiánský film. Byly to především skutečnosti, které Michael Cohen během svého středečního slyšení před Kongresem vylíčil.

Cohen mluvil o Donaldu Trumpovi, svém dlouholetém zaměstnavateli a dnešním prezidentu Spojených států amerických.

Bývalý Trumpův právník ho viní z celé série zločinů, mezi něž patří daňové úniky, bankovní podvody, falšování uzávěrek, ilegální volební dary, vyzývání k násilí, navádění ke lži vůči vyšetřovatelům a parlamentu a to, že věděl o kontaktech volebního štábu s platformou Wikileaks.

Cohen mluvil o tom, jak je Trump rasisticky založený, že označuje černochy za „příliš hloupé“, než aby ho volili a že je každá černochy vedená země „špinavou dírou“.

O svém bývalém zaměstnavateli mluvil jako o mafiánském kmotrovi, o mafiánském bossovi.

„Viděl jste někdy Trumpa, že by použil násilí?“, zeptal se jeden z kongresmanů Cohena. „Ne. Na to má lidi“, odpověděl. Dále je tázán, zda ho někdy Trump výslovně pověřil spácháním trestného činu. „Ne. Ale má kód, kterým mluví. A já tomuto kódu rozumím.“

Několikahodinové vystoupení bylo zúčtováním. Zúčtováním, kterému by se možná neměla věnovat pozornost, kdyby byl Cohen pouze za bankovní a daňové podvody a lži odsouzený kriminálník. Pokud by byl jen tím, za koho se ho ve středu snažili vykreslit v Kongresu republikáni: lhářem v odvetném tažení proti svému bývalému šéfovi.

Cohen je ale více. Cohen byl Trumpovým uklízečem, desítky let odváděl pro realitního magnáta špinavou práci. Ano, lhal jsem, ano, jsem kriminálníkem, přiznává Cohen. To vše ale dělal s Trumpem a pro Trumpa.

Takové přiznání samo o sobě nestačí, aby mohl být 52letý Cohen považován za důvěryhodného. Bylo by nepřiměřené slepě věřit jeho slovům. Není mu ale třeba slepě důvěřovat, protože předložil Kongresu důkazy.

Například zprávy o Trumpových financích z let 2011 až 2013, které mimo jiné předložil bankovnímu domu Deutsche Bank, aby mu byly poskytnuty úvěry a které podle Cohena ukazují, že americký prezident o svém majetku lhal.

A především: šeky z r. 2017. Šeky, které z části podepsal Trump osobně – a které byly podle Cohena proplaceny v průběhu roku, tedy v době, kdy už byl Trump prezidentem, aby právníka odškodnily za koupený příslib mlčenlivosti pornohvězdy Stormy Danielsové, což by bylo považováno za ilegální volební dar.

Ještě důležitější než Cohenovy dokumenty jsou však jeho výpovědi o dalších spolupachatelích z Trumpova okolí, kteří se měli podílet na podnikatelových ilegálních machinacích.

Spolupachatelé, které si Kongres brzy pozve na místopřísežné slyšení.

Cohenův seznam

Weisselberg byl Trumpův člověk přes peníze, finanční ředitel v Trumpově organizaci. Tedy muž, který ví vše o Trumpově jmění a který podle Cohena napomáhal k šíření lží o miliardářově finančním stavu.

Bývalý Trumpův právník například sdělil, že spolu s Weisselbergem nadsadili hodnotu Trumpova majetku, aby se každým rokem dostal do slavného seznamu 100 nejbohatších lidí planety magazínu Forbes.

Cohen ale také řekl, že Weisselberg falšoval Trumpovy finanční údaje vůči bankám, že věděl i o platbách Stormy Danielsové a že dokonce podepsal několik šeků pro Cohena.

Stejně jako Donald Trump junior, nejstarší prezidentův syn. I jeho Cohen viní z toho, že věděl o finančních zločinech amerického prezidenta.

Dvě další výbušná jména jsou Rhona Graffová a Jay Sekulow. „(Graffová) věděla, co se děje“, vypověděl Cohen o Trumpově dlouholeté asistentce. Sekulowa, jednoho z Trumpových právníků, obvinil, že výpovědi, které měl Cohen podat během svého prvého slyšení v r. 2017, přepsal.

Tedy výpovědi, při kterých byl Cohen usvědčen ze lži.

Trumpův organizovaný zločin

V normálním světě, v takovém, ve kterém jsou skandály skutečně ještě skandály, by byly Cohenovy výpovědi začátkem Trumpova konce v prezidentském úřadu.

Pouhá Trumpova účast v kupování si mlčenlivosti Stormy Danielsové a tím v ilegálních předvolebních finančních machinacích – činy, z kterých vycházejí i vyšetřovatelé – by stačila, aby bylo proti americkému prezidentovi zahájeno řízení o zbavení úřadu.

K tomu ale nedojde. Důvodem jsou republikáni, kteří svého prezidenta slepě chrání. Republikáni nepoložili ve středu ve věci Trumpových obvinění Cohenovi jednu jedinou otázku.

Raději se hodiny věnují tomu, jestli uzavřel knižní smlouvu, aby svými výpověďmi o Trumpovi vydělal peníze. Argument republikánů zní, že Cohen je jako svědek naprosto nedůvěryhodný, protože je zločinec.

Jak směšný tento argument je, demonstroval demokratický zástupce Gerry Conolly. Své konzervativní kolegy upozornil: „Jestli budeme argumentovat takto, pak jsou všechna vyšetřování organizovaného zločinu v této zemi neplatná – protože každé bylo závislé na výpovědích přeběhlíků.“

Tváří v tvář Trumpovým obviněním se jedná o výstižné přirovnání.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: