Útoky chemickými zbraněmi v Sýrii jsou potvrzeny

Útoky chemickými zbraněmi v Sýrii jsou potvrzeny

O útoku z dubna 2018 na rebely držené syrské město Dumu se vedly vášnivé diskuze. Nyní OPCW sdělila, že existují závažné důvody k domněnce, že byly nasazeny chemické zbraně.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve své závěrečné zprávě o incidentu v Dumě oznámila, že existují závažné důvody pro předpoklad, že během útoku ze 7. dubna 2018 byly nasazeny chemické zbraně. Zřejmě se jednalo o chlorový plyn. Při útoku na rebely držené město bylo podle odhadu Rady pro lidská práva OSN (UNHCR) zabito více než 49 lidí a až 650 dalších zraněno.

Bombardovaní syrských pozic USA

O útoku chemickými zbraněmi se vedly ostré mezinárodní spory. Syrská opozice a Západ považovaly za viníka syrské vládní jednotky. USA, Francie a Velká Británie v reakci na incident bombardovaly syrské vojenské pozice řízenými střelami. Sýrie a její spojenec Rusko nařčení vehementně odmítaly a mluvily o inscenovaném útoku.

Ruské velvyslanectví v Nizozemsku zprávu OPCW kritizuje: organizace mluví o útoku chlorem navzdory všem důkazům, které byly předloženy Ruskem, Sýrií a britskými novináři, uvedlo velvyslanectví na Twitteru. Rusko také zmiňuje laboratoř, ve které rebelové údajně vyráběli chemické zbraně.

OPCW však ve své zprávě neuvádí, kdo je za útok zodpovědný. Nedávno zveřejněný výzkum berlínského Global Public Policy Institute (GPPi) vyjmenovává více než 300 nasazení chemických zbraní v Sýrii. Za 98 % případů je zodpovědná vláda Bašára al-Asada, za zbytek teroristická organizace Islámský stát.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: