Únik informací odkryl obří ruský penězovod na Západ

Únik informací odkryl obří ruský penězovod na Západ

Čerstvý únik informací odhalil systém, prostřednictvím kterého vyváží Rusko na Západ obrovské finanční prostředky. Politikové, podnikatelé a kriminálníci tak mohli prát peníze a ukrývat je. K lidem, kteří z tohoto systému těžili, patří i dobrý přítel Vladimíra Putina. Článek přináší Süddeutsche Zeitung, která se podílela např. i na odhalení Panama Papers.

Peníze plynuly dobročinné nadaci prince Charlese, na firemní účet přítele z mládí Vladimíra Putina, kromě toho i jedné firmě se sídlem v Bavorsku a pocházely z netransparentních zdrojů. Promyšleným systémem byly během několika málo let vyprány miliardy pocházející z Ruska, necelých 190 milionů euro skončilo na německých účtech.

Vyplývá to z bankovních podkladů, které byly přihrány rešeršní síti Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) a litevskému zpravodajskému portálu 15min.lt. Data vyhodnocoval spolu s dalšími mediálními domy deník Süddeutsche Zeitung – mezi nimi byl britský Guardian, švýcarský TagesAnzeiger a rakouský magazín Profil. Výsledky byly colosvětově zveřejněny pod titulem Troika Laundromat. Uniklé dokumenty obsahují korespondenci, smlouvy, účty a informace o více než 1,3 milionech bankovních převodech. Z velké části se týkají litevské banky Snoras, která byla v r. 2011 znárodněna a Ūkio bankas, která byla v r. 2013 zavřena.

Dokumenty odhalují, jakou cestou se z Ruska dostávaly miliardy dolarů. Desítky milionů se například ocitly na švýcarském kontu čelisty Sergeje Roldugina, jednoho z nejlepších přátel Vladimíra Putina. Dvě firmy, které byly s Rolduginem ve spojení, uzavřely během několika dní s dalšími firmami 16 smluv, od kterých bylo následně odstoupeno – za odškodné ve výši 11,6 milionů dolarů. Roldugin už hrál ústřední roli při odhalení Panama Papers, kdy Süddeutsche Zeitung a její partneři rozkryli, jak stál čelista v centru sítě firem typů „poštovní schránka“, které spravovaly stovky milionů dolarů. Na aktuální dotazy Roldugin neodpověděl.

Už v r. 2014 rozkryli reportéři OCCRP systém praní peněz, který tenkrát nazvali „Russian Laundromat“, česky „Ruská prádelna“. Tato prádelna propašovala v letech 2010 až 2014 z Ruska do Evropské unie peníze z přinejmenším pochybných zdrojů ve výši zhruba 20,7 miliard amerických dolarů. Teprve nedávno zabavil v této souvislosti Spolkový kriminální úřad (BKA) nemovitosti v Norimberku, Řezně, Mühldorfu u Innu a Schwalbachu u Taunusu v hodnotě 40 milionů euro a zmrazil několik účtů s dalšími sedmi miliony euro.

Další podobný systém na praní špinavých peněz byl odhalen na podzim r. 2017. Tentokrát pocházely peníze z Ázerbájdžánu a protékaly estonskými filiálkami dánské Danske Bank do EU. I do Německa. Například do firmy poslankyně Spolkového sněmu Karin Strenzové (CDU). Strenzová dostala důtku od prezídia Spolkového sněmu, Rada Evropy jí udělila zákaz vstupu.

Nyní se tedy jedná o „Troika Laundromat“. Projekt je pojmenován po ruské investiční bance  Troika Dialog, která se podle rešerší mezinárodního týmu novinářů zřejmě rozhodující měrou podílela na systému praní špinavých peněz. Banka byla v daném období vedena rusko-arménským podnikatelem Rubenem Vardanjanem a v r. 2011 byla převzata dceřinou společností Sberbank. Vardanjan v rozhovoru s ruskými novináři všechna obvinění odmítl: „Vždy jsme dodržovali všechna pravidla světového finančního obchodu, která byl v tehdejší době v platnosti.“

Podobný systém využíval i Usáma bin Ládin

Zjednodušeně řečeno funguje systém jako pračka: peníze legálního ale také ilegálního původu přitékaly do sítě sestávající ze zhruba 70 firem typu „poštovní schránka“, které byly vedeny nastrčenými řediteli. Peníze byly přesouvány z účtu na účet – i mezi různými účty stejné firmy. Důvody převodů byly často naprosto smyšlené, lze najít příklady jako „ovoce a zelenina“, „stavební materiál“ nebo dokonce „mražený sleď“. V mnoha případech k obchodům nedošlo a zboží nebylo vůbec dodáno.

To je častý trik praní peněz: „Nezákonná platba je zastírána tím, že se tváří jako by byla navázána na dodávku určitého zboží“, říká expertka na kriminalitu Louise Shelleyová z výzkumného centra Terrorism, Transnational Crime and Corruption Center (TraCCC). Zakladatel teroristické organizace al Káida Usáma bin Ládin využíval k převodu finančních prostředků podobného penězovodu. Firmy na bázi „poštovní schránky“ fungují jako penězovod z Ruska na Západ, jde o službu vytvořenou na míru bohatým Rusům a jejich obchodním zájmům.

Nakonec byly za peníze z „Troika Laundromatu“ nakoupeny např. nemovitosti ve Velké Británii, Španělsku nebo Černé Hoře, k tomu luxusní jachty, letadla a umělecké předměty. Sloužily také k úhradě drahých soukromých škol a nemocničních pobytů. Peníze dokonce získala i dobročinná organizace, vedená princem Charlesem. Zřejmě se jednalo o dar Rubena Vardanjana. Kancelář následovníka trůnu deníku Guardian sdělila: „Dobročinné organizace Prince of Wales jednají ohledně veškerých fundraisingových rozhodnutí nezávisle na princi samotném“.

Podle rešerší listu Süddeutsche Zeitung a OCCRP přitékaly peníze do firem, sloužících jako pračky peněz, i ze známých kriminálních případů. Kolem 80 milionů dolarů pochází z podvodu, který byl odhalen později za zvláštních okolností zesnulým právníkem Sergejem Magnitským. I firmy zapletené do milionového podvodu na moskevském letišti Šeremetěvo, posílaly peníze do firem Laundromatu. Jedna z firem, která se na dělbě kořisti podílela, byla podle soudních dokumentů společnost „Meister Developers“ se sídlem na karibském ostrově Svatá Lucie. Sice je firma, zřejmě kvůli překlepu, mylně nazývána „Meister Developes“, tedy bez „r“ na konci, ale společnost s tímto názvem se nenachází v žádném dostupném registru firem.

Z účtu Meister Developers bylo převedeno více než 29 milionů dolarů na firemní konta jednoho daňového poradce v oblasti Mnichova – údajně jako platby za tisíce tiskáren a tonerů. Daňový poradce v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung vysvětlil, že účty a firmu samotnou pouze spravuje jako poručník pro ruského obchodníka s papírem. Ten uvedl, že s Meister Developers nikdy neobchodoval. A oba shodně prohlásili, že jak oni, tak jejich firma nikdy neobchodovali s tiskárnami nebo tonery. Poručník dodal, že je jeho podpis padělaný.

Na společnost v Karibiku byly také vloženy vysoké milionové částky z účtů vedených u Deutsche Bank. Celkem bylo v rozmezí od r. 2003 do dubna 2017 převedeno více než 889 amerických dolarů do různých firem Troika Laundromatu. Bez toho, aby uvedl podrobnosti k jednotlivým finančním operacím, uvedl mluvčí banky, že „neustále (spolupracují) s úřady a regulátory po celém světě“.

Další informace o případu najdete na serveru Investigace.cz.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: