Juan Guaidó v rozhovoru pro magazín Spiegel

Juan Guaidó v rozhovoru pro magazín Spiegel

Prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó kritizuje současného vládce Nicoláse Madura za vypovězení německého velvyslance Daniela Kreinera – je to výhrůžka namířená proti Berlínu. V rozhovoru pro německý magazín Speigel (přinesli jsme i první rozhovor s Juanem Guaidó, který přinesl deník FAZ) mluví o nutných důsledcích. Rozhovor vedl v Caracasu Jens Glüsing.

SPIEGEL: Nicolás Maduro vypověděl německého velvyslance. Německo vás však uznalo za dočasného prezidenta. Poprosíte velvyslance, aby zůstal?

Juan Guaidó: Ano, už jsem to udělal. Venezuela je diktaturou, tento postup je výhrůžkou proti Německu. Maduro je v prezidentském úřadě nelegálně. Není oprávněn prohlásit velvyslance za nežádoucí osobu. Já ho uznávám a chtěl bych Německu poděkovat za poskytnutou humanitární pomoc. Moji spoluobčané trpí hladem, pomoc nutně potřebujeme.

SPIEGEL: Co si o postupu proti německému diplomatovi myslíte?

Guaidó: Režim neohrožuje velvyslance pouze verbálně, je ohrožena i jeho fyzická integrita. Denně jsou pošlapávána lidská práva, jsou vražděni demonstranti, denně dochází k přečinům. Dnes nechal režim zatknout amerického novináře; před několika hodinami byl zavražděn mladý muž, který ovlivnil režim z korupce (rozhovor vyšel 7. března., pozn. red.).

SPIEGEL: Je to poprvé, co Maduro takto postupuje proti evropské zemi.

Guaidó: Chce ukázat, že ještě má moc. Ale jediní, kdo za ním ještě stojí, jsou ozbrojené složky. Vypovězením velvyslance chce veřejnosti předstírat, že ještě disponuje mocí. To mu ale uškodí. Režim je izolovaný, jeho sousedé a Evropa ho neuznávají. Doufám, že Evropa na toto závažné vyhrožování velvyslanci ostře zareaguje.

SPIEGEL: Co by měla Evropa udělat?

Guaidó: V prvé řadě by měli Evropané vypovězení zřetelně odmítnout. Pak by měli zostřit finanční sankce proti režimu. Mezinárodní společenství musí zabránit zneužití peněz Venezuelanů k vraždění kritiků režimu a domorodců, jak k tomu nyní došlo na hranicích s Brazílií.

SPIEGEL: Mělo by nyní Německo vypovědět i venezuelského velvyslance v Berlíně?

Guaidó: To není nutné, protože už není uznáván. Už jsme jmenovali nového diplomatického zástupce v Německu.

SPIEGEL: Mezinárodní společenství hraje ve Venezuele stále důležitější roli. Jak může napomoci pokojnému řešení krize?

Guaidó: Tím, že vyvine ještě větší tlak. Královskou cestou k řešení konfliktů je dialog, o tom není pochyb. Problém je, že jsme to během uplynulých pěti let už zkoušeli třikrát. Režim naši dobrou vůli zneužil k tomu, aby si z opozice dělal legraci, aby ji umlčel nebo diskreditoval. Diktátor reaguje pouze na tlak. Tento režim zničil zemi i ekonomiku. Hrubý domácí produkt klesl o více než 50 %, letos zřejmě budeme mít deset milionů procent inflace. To může vést k tomu, že počet migrantů vzroste na 5 až 6 milionů. Venezuela se stane zemí s celosvětově nejvyšší mírou uprchlíků. Jsou to čísla, která jinak známe jen ze zemí ve válečném stavu. Maduro tvrdí, že je obětí hospodářské války, přitom vede válku proti vlastnímu obyvatelstvu.

SPIEGEL: Pokud budou zostřeny sankce, bude tím trpět i obyvatelstvo.

Guaidó: Hospodářský výkon klesl i bez sankcí o více než 50 %; produkce ropného průmyslu  se i bez sankcí snížila z více než tří na méně než jeden milion. Děti hledají jídlo mezi odpadky, umírají hlady. Mnoho zoufalých lidí jde pěšky tisíce kilometrů na hranice, více než 3 miliony lidí už zemi opustilo. Pokud nic nepodnikneme, budeme trpět ještě více. Musíme se chránit, aby si režim nepřivlastnil ještě více prostředků k naší porobě. Sankce nejsou zodpovědné za utrpení našeho lidu. Týkají se jednotlivců, ne země jako celku.

SPIEGEL: Ale sankce proti ropnému průmyslu povedou k tomu, že nastane nedostatek pohonných hmot a tím i potravin a dalšího zboží, které je dopravováno po silnici.

Guaidó: Tento druh sankcí platí teprve měsíc. Bída v naší zemi nemá nic společného s nejnovějšími sankcemi.

SPIEGEL: Ze své cesty po Jižní Americe jste se vrátil linkovým letem na mezinárodní letiště v Caracasu, ačkoliv vám Maduro vyhrožoval zatčením. Proč vás vpustil zpět?

Guaidó: Protože je režim oslabený. Maduro nemá mezi obyvatelstvem žádnou podporu, lidé ho už neposlouchají. Je sám, to ho činí nebezpečným: u moci se drží pomocí ozbrojených kriminálních band. Ty využívá například k tomu, aby masakroval skupiny domorodých obyvatel.

SPIEGEL: Věříte, že pohraničníci dostali od Madura příkaz, aby vás vpustil?

Guaidó: Bylo to naprosto spontánní rozhodnutí, Maduro už nemá žádnou autoritu.

SPIEGEL: Neexistovala tedy předtím žádná dohoda mezi vámi nebo mezinárodním společenstvím s režimem?

Guaidó: Ne, že bych věděl.

SPIEGEL: Po svém návratu jste naznačil, že by svrhnutí režimu mohlo trvat déle, než bylo původně plánováno.

Guaidó: Doufáme, že to půjde rychle, protože hlad nečeká, nouzová humanitární situace se neustále zhoršuje. Proto budeme nadále zvyšovat tlak. Právě jsem mluvil s vůdci pěti nejdůležitějších odborových svazů v zemi. Zastupují přes 600 odborů, především úředníky a státní zaměstnance. Byli loajální režimu, teď pomáhají nám.

SPIEGEL: Vyhlásíte generální stávku?

Guaidó: Toto rozhodnutí záleží na pracujících, ale my se postaráme o to, aby se všichni, kdo nechtějí kooperovat s diktaturou, nemuseli obávat represí.

SPIEGEL: Ozbrojené složky zřejmě stále ještě stojí za Madurem.

Guaidó: Vojákům se vede každým dnem hůře. Přes 80 % chce změnu. Z žoldu nemohou vyžít, jsou pronásledováni. Jsou rozzlobeni vměšováním Kubánců a paravojenských skupin. Mají strach z represí, každým dnem mění stranu více vojáků.

SPIEGEL: Panuje po vypovězení německého velvyslance a po represích proti novinářům a kritikům režimu vyšší riziko, že budete zatčen?

Guaidó: Toto nebezpečí tu bylo pořád. Moji svobodu zaručuje podpora veřejnosti a mezinárodní společenství. Kromě toho mě chrání naše ústava.


Juan GuaidóJuan Guaidó, ročník 1983, je venezuelským ekonomem a politikem. Od začátku roku 2019 je předsedou venezuelského Národního shromáždění. 23. ledna se prohlásil za dočasného prezidenta země. Je podporován USA, mnoha latinskoamerickými a evropskými zeměmi – mezi nimi i Německem.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: