Čtyři názory na suspendování maďarské strany Fidesz

Čtyři názory na suspendování maďarské strany Fidesz

Ve svém každodenním přehledu mezinárodního tisku se dnes německá veřejnoprávní rozhlasová stanice Deutschlandfunk mimo jiné věnuje včerejšímu suspendování maďarské populistické strany Fidesz.

„K suspendování mělo dojít už dávno“, soudí Dagens Nyheter ze švédského hlavního města Stockholmu: „Protože Orbán je nejspíš nejnebezpečnějším evropským politikem: je to oportunista, zneužívající svou moc k systematickému ničení liberální demokracie v Maďarsku.“

„Členství Orbánovy vládní strany Fidesz nejprve suspendovat je dost moudrým řešením“, komentuje curyšský Tages Anzeiger. „Orbán tak zůstává svázán a pod dohledem. To je moudré, protože v Evropě má dnes už téměř každá země svého Orbána. Evropští sociální demokraté mají například akutní problém se svými rumunskými soudruhy, kteří se obohacují v Bukurešti a podobně jako Orbán v Maďarsku demontují právní stát. Vyloučení a bourání mostu zde mnoho nepomůže, naopak“, zdůrazňuje švýcarský Tages Anzeiger.

Orbánova poslední šance

„Suspendování Fideszu bylo zbabělé“, vytýká portugalský deník Publico. „Přiměřené by bylo vyloučení a Orbánovi by vymezilo jasné hranice. Poslanci Fideszu tak mohou v Evropském parlamentu nadále sedět vedle občanských a konzervativních evropských stran, aniž by se mohly před nastávajícími eurovolbami od Fideszu dostatečně distancovat“, stěžuje si lisabonský Publico.

Podobně to vidí Rzeczpospolita z polského hlavního města Varšavy: „Orbánova strana Fidesz byla suspendována z Evropské lidové strany (ELS), nebyla ale vyhozena. Předseda ELS Weber sice denně zdůrazňuje svou oddanost evropským hodnotám, ale riziko, že by snížil své šance při volbě předsedy Evropské komise, raději nepodstoupí“, uzavírá polský deník.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: