Orbánova poslední šance

Orbánova poslední šance

„Je to poslední šance, ale opravdu poslední“, komentoval Othmar Karas, čelní kandidát rakouské ÖVP v květnových volbách do Evropského parlamentu, ve středu večer výsledek bruselského zasedání představenstva Evropské lidové strany (ELS) ohledně sporu s maďarskou vládní stranou Fidesz a premiérem Orbánem.

Sám Karas do hlavního města Evropské unie neletěl, zúčastnil se diskuze s kandidáty dalších stran v kulturním domě rakouského veřejnoprávního rozhlasu ORF.

Orbán hrozil vystoupením

V Bruselu to včera v křesťanskodemokratickém rodinném sporu ze začátku vůbec nevypadalo na šťastný konec. Nejprve bylo oznámeno, že špičkový kandidát konzervativců na post šéfa Evropské komise Manfred Weber požádal o suspendování členství maďarského Fideszu, poté se ozval Orbán, že v takovém případě se svou stranou sám z ELS vystoupí.

Od r. 2010 vládnoucí Orbán čelí již dlouhou dobu kritice částí ELS kvůli zacházení své vlády s justicí, médii, neziskovými organizacemi i uprchlíky. Naposledy se o rozhořčení postarala billboardová kampaň, namířená proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, který je sám členem lidovců a proti miliardáři židovského původu George Sorosovi. Samotný Orbán viní ELS z toho, že se stala příliš liberální a zrazuje křesťanskodemokratické dědictví.

Asselborn: „Maďarsko by už dávno nemělo být v EU“

Za zavřenými dveřmi pak došlo k rozhodujícímu jednání. V zápalu slovního boje pohrozil dokonce předseda ELS Joseph Daul svým odstoupením, „pokud nenalezneme žádný kompromis“.

„Rada moudrých“ a její řešení

Kompromisu bylo nakonec dosaženo. Členství strany Fidesz bude skutečně suspendováno. Rada moudrých, vedená bývalým předsedou Evropské rady Hermanen Van Rompuyem, ke které bude patřit i bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, má nyní rozhodnout, jestli a kdy strana opět nabude členská práva. V předsednictvu pro toto řešení hlasovalo 190 delegátů, pouze 3 byli při 1 zdržení proti. Protihlasy přitom ani nepocházely z Maďarska. Orbán s řešením souhlasil a zpětně ho dokonce označil za „dobré rozhodnutí“.

Weber zdůraznil, že tím původně 13 stranami požadované vyloučení Fideszu „není smeteno ze stolu“.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: