Jaké jsou možné scénáře vývoje brexitu?

Jaké jsou možné scénáře vývoje brexitu?

Britská dolní komora odmítla poměrem 344 proti 286 hlasům dohodu o brexitu. Bez platné dohody hrozí 12. dubna neřízený odchod z Evropské unie. Nabídka předsedkyně vlády Mayové, že v případě přijetí smlouvy rezignuje, je prozatím bezpředmětná. Britové také mohou požádat o prodloužení přechodné lhůty a zúčastnit se evropských voleb. V pondělí budou poslanci hlasovat znovu. Je možné, že se většina vysloví pro setrvání v trvalé celní unii s EU. Pro Süddeutsche Zeitung Björn Finke z Londýna.

Měl to být den triumfu, den osvobození: skupiny příznivců brexitu plánovaly na páteční večer oslavy, protože v noci na sobotu mělo Spojené království po 46 letech opustit EU. Sdružení „Leave means Leave“, česky „Odchod znamená odchod“, zorganizovalo pochod rozdělený do 14 jednodenních etap ze Sunderlandu v severní Anglii do Londýna. V pátek večer dorazili poutníci a fanoušci brexitu před londýnský parlament. Nebyla to však žádná veselá oslava, ale hořký protest proti „zradě“ vlády.

Také „Fishing for Leave“ (Rybařením za odchod, pozn. red.), spolek rybářů a příznivců brexitu, zorganizoval do Londýna svůj průvod. Včetně desetimetrové lodi, upevněné na nákladním automobilu. Všechno nasazení a vynalézavost však nezměnily nic na tom, že nyní – 33 měsíců po referendu – panuje větší nejistota než kdy předtím, zda, kdy a jak opustí království Unii. Zatímco se venku demonstrovalo, hlasovalo se uvnitř parlamentu proti smlouvě o vystoupení, na které se předtím Londýn s Bruselem dohodly. 344 poslanců hlasovalo proti dohodě, jen 286 bylo pro.

Po podobných výsledcích v lednu a v polovině března se jednalo již o třetí odmítnutí. Konzervativní předsedkyně vlády Theresa Mayová prohlásila, že výsledek je „hluboce politováníhodný“ a bude mít „závažné následky“. Evropská unie dala Velké Británii do pátku čas, aby smlouva schválila. Kdyby se smlouvou souhlasila, opustila by země Unii 22. května; v přechodové fázi by se téměř nic nezměnilo. Původní termín odchodu 29. března byl kvůli blokádě v dolní komoře nereálný.

Po odmítnutí parlamentem je nové datum rozvodu stanoveno na 12. dubna. Bez platné smlouvy hrozí neřízený brexit; došlo by k okamžitému zavedení cel a celních kontrol – se škodlivými důsledky. Mluvčí Evropské komise označil neregulovaný odchod za „pravděpodobný“. Mayová však může Brusel požádat o další prodloužení. Koneckonců, velká většina napříč všemi frakcemi dolní komory neřízený odchod odmítá. Šéfové vlád EU by tento záměr mohli schválit 10. dubna. Předseda Evropské rady Donald Tusk svolal na tento den zvláštní jednání.

Südddeutsche Zeitung: možnosti brexitu
Možnosti brexitu (grafika POLITIQ, podle předlohy Süddeutsche Zeitung)

Jak britská vláda, tak i zástupci Evropské unie dali jasně najevo, že by opětovné prodloužení lhůty zřejmě bylo delší, možná do konce roku nebo i déle. Mayová by musela Bruselu vysvětlit, jak chce během této lhůty blokádu prolomit. V úvahu přichází jiná strategie, předčasné volby nebo dokonce druhé referendum, tyto kroky však zatím premiérka odmítá. Mayová tento týden oznámila, že brzy odstoupí – ale pouze, pokud předtím parlament dohodu schválí. Konzervativní politička doufá, že slibem přiměje odpadlíky uvnitř vlastní frakce zvednout ruku pro dohodu. Po opětovné porážce je však oznámení Mayové prozatím bezpředmětné.

Odpůrcům smlouvy mezi konzervativci a severoirskou stranou DUP, která menšinovou vládu Mayové podporuje, vadí především tzv. backstop pro Severní Irsko. Toto opatření má zabránit, aby mezi členem Evropské unie Severním Irskem a britským severním Irskem došlo k celním kontrolám. Při neřízeném odchodu by ale právě k takovým kontrolám došlo. V úterý navštíví předseda vlády Severního Irska Leo Varadkar francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, společně budou jednat o brexitu. Německá kancléřka Angela Merkelová odletí do Irska ve čtvrtek.

Pokud by se Londýn s Bruselem v dubnu dohodly na dlouhém odložení brexitu, museli by se Britové zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu – téměř tři roky po referendu. Tomu chtěla vláda a většina poslanců dolní komory vlastně zabránit. Britský předvolební boj by ovládl brexit; hněv mnoha přívrženců odchodu je velký, jak opět ukázaly páteční protesty ve Westminsteru.

Uplynulý týden hlasoval parlament také o vlastních návrzích řešení brexitu. Pro žádnou z osmi variant, které by vládu k ničemu nezavazovaly, se ovšem nenašla většina. V pondělí chtějí poslanci znovu hlasovat o těch návrzích, které získaly největší podporu. Nyní se formuje nadstranická většina pro návrh trvalé celní unie s Evropskou unií – požadavek, který zatím Mayová odmítá.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: