Rozbijte technologické giganty – stejně jako kdysi Rockefellerovo impérium

Rozbijte technologické giganty - stejně jako kdysi Rockefellerovo impérium

100 let bojovala Amerika proti monopolům. Dominanci Silicon Valley ale toleruje. Je na čase to změnit a s technologickými vizionáři naložit podobně, jako kdysi se Standard Oil nebo American Tobacco, píše Stefan Beutelsbacher v deníku Die Welt.

Když se jeho životní dílo rozpadlo, nacházel se John D. Rockefeller právě na golfovém hřišti nedaleko New Yorku. 15. května 1911, po dlouholetém procesu s více než 400 svědky a 12.000 stránkami důkazního materiálu nejvyšší soudní dvůr USA rozhodl: Standard Oil, Rockefellerovo firemní impérium, bude rozděleno. Rozdrobeno na 34 jednotlivých firem, které si nadále budou konkurovat. Říká se, že zatímco si četl kurýrem doručenou zprávu, byl Rockefeller úplně v klidu – nejspíš s tím počítal.

Rozhodnutí z r. 1911 představuje v Americe začátek tažení proti monopolům. „Loupeživí rytíři“, jak tenkrát byli nazýváni, už občany děsili příliš. Byli to muži jako Rockefeller, cigaretový mogul James Duke nebo ocelový magnát Andrew Carnegie. Géniové, kteří z ničeho vybudovali gigantické koncerny, pohádková jmění a ve svých odvětvích nyní vládli jako králové. V r. 1911 byla rovněž rozdělena společnost American Tobacco, v r. 1945 zasáhla vláda proti hliníkovému obru Alcoa. V r. 1982 byl rozštěpen telefonní gigant AT&T, v r. 2001 byl veden velký proces proti Microsoftu.

USA za sebou mají století procesů a rozbíjení monopolů. I když Američané milují odvážné podnikatele, myšlenka, že si někdo porobí celé odvětví, je už pro většinu z nich příliš. Dnes, zdá se, ale strach ze supermagnátů zmizel.

Proti největším monopolům naší doby – BigTech společnostem jako Google, Apple, Facebook nebo Amazon – se zatím neozývá žádný silný odpor. Nedávno mluvila o rozdělení senátorka Elizabeth Warrenová, ale jak zjistila televizní stanice NBC, většina Američanů je proti. Přitom by byl nejvyšší čas.

Takzvaná velká čtyřka dominuje svým trhům stejně, jako kdysi Rockefeller obchodu s ropou. Proto je třeba jim ukázat hranice. Nejlepší by bylo, kdyby se koncerny samy vzdaly části své moci od některých služeb, platforem a produktů. Jinak zůstane jen možnost rozbití. Nejde o odstranění kapitalismu ani o potlačení svobody podnikání. Jde přesně o pravý opak. Rozdělení koncernů je posledním prostředkem, aby byl zachován ústřední prvek kapitalismu – soutěž. Onen konkurenční boj, který posouvá společnost a chrání zákazníky.

Když spolu musí firmy soutěžit, bují inovace. Když si mohou spotřebitelé vybírat mezi různými poskytovateli, svědčí to nízkým cenám. Pokud vše nekontrolují staří giganti, mají šanci i mladí zakladatelé. Jen tehdy se může stát každý občan – přesně podle amerického ideálu – podnikatelem.

Bývalý boj proti monopolům je příčinou dnešní ekonomické síly USA. Pokud chce země navázat na svůj úspěch, měla by se rozpomenout na svou minulost a se Silicon Valley naložit stejně jako se Standard Oil, American Tobacco a AT&T. Rozdělení vedlo k pokroku a rovnoměrnějšímu rozdělení bohatství.

Big Tech se v součtu dostává na burzovní hodnotu tří bilionů dolarů. To je více než hodnota veškerého zboží a služeb, vyprodukovaných uplynulý rok ve Velké Británii. V Silicon Valley, úzkém pruhu mezi pahorky, národním parkem Redwoods a oceánem, je koncentrována obrovská ekonomická moc.

Google má ve vyhledávání tržní podíl 90 % – tolik, jako kdysi Rockefeller na trhu s ropou. Během doby, kterou strávíte čtením této věty, zaznamená vyhledávač kolem 200.000 dotazů. Za den to je více než 3,5 miliard. Země je obehnána gigantickou sítí dat Googlu, z nekonečného proudu otázek a odpovědí. Konkurence? Tu firma téměř nezná.

Facebook, říkají insideři, provozuje interní databázi, která vyvolá poplach, jakmile jakákoliv konkurenční aplikace přiláká příliš mnoho uživatelů. Zuckerbergovou strategií v takovém případě je, že nemilovaného konkurenta koupí, tak jako už koupil Instagram nebo WhatsApp. Apple zpomalil staré iPhony, údajně aby ochránil baterie, co když to ale bylo proto, aby uživatelé rychleji přešli na nový model?

Amazon sídlící v Seattlu se stal portálem pro všechno; je tak mocný, že může vydírat i politiky. V Texasu zavřel koncern zásilkové centrum, dokud mu nebyly odpuštěny daně. V New Yorku si šéf Jeff Bezos prosadil, aby svou mezitím zrušenou centrálu mohl vybavit přistávacím místem pro vrtulník, což tam bylo původně přísně zakázáno.

Dříve, ve zlaté době rušení monopolů, by si Amerika nenechala nic podobného líbit. „Monopoly“, řekl před 130 lety senátor John Sherman v proslulém projevu, „se nehodí k naší formě vládnutí“. Stejně jako nesmí být země ovládána králi, pokračoval, nesmí králové ovládat hospodářství.

Tedy žádná všemocná firma, která může libovolně nakládat se zákazníky a obchodními partnery. Za demokratickou byla považována konkurence. „Sherman Act“ z r. 1890, zakazující monopolům zneužívat svou dominanci, se stal matkou amerického konkurenčního práva. Nastal čas vypustit starého Shermana na Big Tech.

Proč k tomu ještě nedošlo? Zaprvé záleží na tom, jak američtí soudci měří moc firem. Především posuzují, jestli firma uměle nezvyšuje ceny, tedy jestli zákazníci neplatí víc než je nutné. Problém je, že tato metoda nefunguje na Big Tech. Google nebo Facebook nenabízejí své služby za peníze, nýbrž využívají data uživatelů. V digitálním věku se změnila měna – tudíž se musí změnit i posuzování monopolů.

Zadruhé to souvisí s humbukem, který uplynulých 20 let panoval kolem velké čtyřky. S téměř náboženskou úctou z Big Tech. Silicon Valley se prezentovalo jako spasitel, který sestoupil na Zemi, aby zlepšil naše životy.

Poněkud přehnaně bychom mohli říci: dříve se lidé ptali Boha, když nevěděli kudy dál, dnes naťukají svůj dotaz do Googlu. Facebook, jak neustále opakuje Mark Zuckerberg, sbližuje lidi. Amazon a Apple ukájejí náš konzumní pud. Kdo by se chtěl takovým mesiášům postavit něčím tak světským, jako je Shermanův zákon?

Politikové i lid, opilí všemi těmi sliby, zatím nechali firmy dělat, co se jim zlíbí. Nadále by to neměli trpět. Technologické vizionáře by měli vrátit zpátky do reality, stejně jako kdysi Johna D. Rockefellera.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: