Juncker oznámil zvýšené úsilí v boji proti fake news před evropskými volbami

Juncker oznámil zvýšené úsilí v boji proti fake news před evropskými volbami

Dokonce už i vlády šíří lži o Evropské komisi. Na to nyní reaguje její šéf. Vně i uvnitř Evropy se pokouší různé země ovlivnit volby do Evropského parlamentu, varuje Jean-Claude Juncker. Po velikonočních svátcích přislíbil reakci.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil rozhodný postup proti lžím v předvolebním boji do Evropského parlamentu: „Pokud budou vlády šířit o Evropské unii nebo Komisi tvrzení, která se nezakládají na pravdě, pak musíme reagovat“, sdělil Juncker deníkům mediální skupiny Funke. Oznámil, že se v nastávajících týdnech před volbami k reakcím osobně přidá.

Naléhavě varoval před pokusy o manipulace – i z členských zemí EU. „Pozoruji pokusy o ovlivnění voleb do Evropské parlamentu pomocí manipulací. Přichází z několika směrů, nejen z Ruska.“ I země uvnitř EU se pokouší přesměrovat za použití fake news určitým směrem voličské názory.“

Jako příklad uvedl předseda Komise maďarského premiéra Viktora Orbána, který mimo jiné tvrdí, že Juncker nese vinu za brexit. „Maďarská vláda také tvrdí, že můžu za propast mezi západní a východní Evropou – Komise přitom dělala vše, aby tuto propast překlenula.“

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v termínu od 23. do 26. května. V Německu nastoupí 1.380 uchazečů o 96 křesel. Celkem bude zvoleno 705 poslanců, pokud se voleb zúčastní i Velká Británie, bude jich 751 jako doposud.

O tom, jak východoevropské vlády cíleně rozkrádají evropské dotace a používají je k demontáži demokracie a následnému upevnění své moci, přinesla reportáž německá veřejnoprávní televizní stanice ZDF:

Reportáž ZDF: „Škodí evropské dotace demokracii?“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: