ZDF nemusí odvysílat volební spot extremistické NPD

ZDF nemusí odvysílat volební spot extremistické NPD

Obsah volebních spotů je za normálních okolností věcí politických stran. Podle názoru ZDF ale zašel předvolební klip NPD příliš daleko. Nyní rozhodl soud.

ZDF nemusí volební spot extrémně pravicové NPD odvysílat. Video jednoznačně porušuje obecné trestní právo, rozhodli podle informací koblenzského deníku Rhein Zeitung soudci. Klip do voleb do Evropského parlamentu „dehonestuje v Německu žijící cizince takovým způsobem, že napadá jejich lidskou důstojnost a může narušit veřejný pořádek.“

Soud v Koblenzi tím zamítl stížnost podanou NPD. Pokud by NPD chtěla rozsudek napadnout, musela by se odvolat k Spolkovému ústavnímu soudu.

Televizní stanice při odvysílání předvolebních spotů zpravidla poukazovaly na to, že za jejich obsah odpovídají politické strany.

Také rozhlasová stanice Deutschlandradio jeden spot NPD odmítla. „Podle názoru našeho vysílače naplňuje skutkovou podstatu pobuřování. Strana má možnost dodat novou, právně nezávadnou verzi“, sdělila stanice.

Redaktorky ZDF Britta Hilpertová a Evy Schillerová nedávno natočily půlhodinový dokument o podkopávání demokracie a zneužívání dotací Evropské unie v České republice, Maďarsku a Rumunsku. Na magazínu POLITIQ ho můžete zhlédnout v celé dálce s českými titulky:

Reportáž ZDF: „Škodí evropské dotace demokracii?“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: