FPÖ požaduje propuštění moderátora Armina Wolfa z ORF

FPÖ požaduje propuštění moderátora Armina Wolfa z ORF

Po konfrontaci s nacistickými symboly v živém televizním přenosu požaduje rakouská pravicově-populistická FPÖ propuštění moderátora veřejnoprávní televizní stanice ORF Armina Wolfa (v r. 2018 jsme přinesli dva články o jeho rozhovoru s Vladimírem Putinem). Nadávky nepřestaly ani po odvysílání pořadu. 

Během televizního rozhovoru došlo k roztržce mezi rakouským televizním moderátorem Arminem Wolfem a generálním tajemníkem pravicově populistické FPÖ Haraldem Vilimskym, který je zároveň čelním kandidátem strany v nastávajících volbách do Evropského parlamentu. Wolf konfrontoval komiks štýrské mládežnické organizace FPÖ s antisemitskými kresbami z dob národního socialismu. Moderátor chtěl znát Vilimského názor. Generální tajemník reagoval pobouřeně a ještě ve vysílání pohrozil „následky“.

Následoval výměna názorů obou mužů. Vilimsky prohlásil, že se jedná o „naznačení podobnosti“ s kresbou nacistického týdeníku Der Stürmer. „To je dno“, rozčiloval se politik FPÖ. Přirovnání označil za „skandální“, „nepatřičné“ a „nechutné“ a zároveň vyhrožoval televizní stanici ORF a Arminu Wolfovi. Takové srovnání „nemůže zůstat bez následků“, stěžoval si.

Scénu můžete zhlédnout v čase 1:19:

Výhrůžky výpovědí a útoky na Facebooku

Večerní rozhovor skutečně nezůstal bez následků. Den po odvysílání pokračoval Vilimsky na televizním kanálu zpravodajského portálu Österreich: „Kdybych byl generálním ředitelem ORF, nic takového bych nedopustil“, řekl politik FPÖ. Na otázku, jestli by Wolfa vyhodil, Vilimsky odpověděl: „Kdybych byl generálním ředitelem, tak ano.“

Generálního tajemníka se mimo jiné zastal předseda FPÖ Strache. Na Facebooku moderátorovi vyčetl: „Věcnost pan Wolf zřejmě nezná.“ A dále: „Opět jednou vede ORF neobjektivní rozhovory… Je to frustrující.“ Facebookový příspěvek šéfa FPÖ má přes 600 komentářů – skoro všechny od rozzlobených příznivců strany, napadajících Wolfa.

I předseda nadační rady ORF Norbert Steger označil přirovnání s týdeníkem Stürmer za „perverzní“. Steger byl ale sám členem FPÖ a byl stranou nominován do nadační rady, jak komentuje sám Wolf na Twitteru.

„Předseda nadační rady ORF považuje můj rozhovor v pořadu ZiB2 s čelním kandidátem FPÖ za „perverzní“. K pochopení napomůže, že pan Steger byl šéfem FPÖ a do rady byl nominován FPÖ (následuje odkaz na článek deníku Kurier).“

„Politikové se do toho nemají co míchat“

Kritika z řad FPÖ, která zazněla na adresu rozhovoru, nezůstala v Rakousku bez odezvy. Rakouský ministr pro média Gernot Blümel (ÖVP) se po počátečním váhání vyjádřil slovy: „Politikové se nemají co míchat do zaměstnaneckých poměrů novinářů, bez ohledu na to, jak posuzují kladené otázky nebo vedení rozhovorů.“

Generální ředitel ORF Alexander Wrabetz v deníku Kurier Vilimského požadavky na moderátorovo propuštění odmítl. „V tomto podniku činím rozhodnutí já. Vilimsky není generálním ředitelem a já si od generálního tajemníka strany nenechám poroučet, kdo u nás má moderovat ZiB (Zeit im Bild, název rakouského televizního pořadu, pozn. red.).“

Politička FPÖ přirovnala Wolfa k nacistickému soudci

Mezitím nabrala debata nový směr. Ursula Stenzelová, bývalá moderátorka ORF a nyní vídeňská radní za FPÖ, přilila v rozhovoru pro televizní stanici oe24.TV olej do ohně: pokud by se za svého působení v ORF ptala jako Wolf, „nepřežila bych to“, tvrdí Stenzelová. Wolf kvůli svému „tónu jako u výslechu státním zástupcem“ prý může „vystupovat u lidového soudního dvora„, což byl nacistický soud, který odsoudil tisíce odpůrců režimu k trestu smrti. Navíc přirovnala moderátora ORF k francouzskému revolucionáři Saint-Justovi, který později skončil pod gilotinou.

Moderátor na tento nejnovější útok nenašel slova:

„Nemám slov, k tomu mě už nic nenapadá…“

FPÖ a ORF, obzvlášť pak s moderátorem Arminem Wolfem, jsou již delší dobu v clinchi. Wolf se stal pro stranu zosobněním nepřítele. Moderátora stále znovu kritizuje za jeho údajné tendenční názory. Vládní strana navíc v aktuální diskuzi hrozí odstraněním poplatků za veřejnoprávní rozhlas novinářům, kteří se podle jejího úhlu pohledu nechovají férově, vyhrožuje výpověďmi. Rozhovor tento spor znovu zviditelnil.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: