Obchodní válka s Čínou: Trumpova zkázonosná politika

Obchodní válka s Čínou: Trumpova zkázonosná politika

Obchodní válka s Čínou ukazuje, že americký prezident chce krátkodobě zabodovat. Že tím však dlouhodobě škodí své zemi, ho nezajímá. Komentář Clause Hulverscheidta pro Süddeutsche Zeitung.

Bezprostředně po svém oznámení o dalším vyostření obchodní války s Čínou okomentoval Donald Trump v neděli večer výsledky dostihového závodu. Není prý možné, uvedl prezident na sociální síti Twitter, aby byl vítěz slavného Kentuckého derby diskvalifikován jen proto, že svého protivníka omezoval několika podlými manévry. Vedení závodu tak svým rozhodnutím zkazilo tvrdý a tím i „nádherný“ souboj – a tím se propadlo zpackané politické korektnosti.

V podstatě říká tento tweet o Trumpovi vše: o jeho charakteru a způsobu vidění světa – i o konfliktu s Čínou. V souboji, i politickém, jsou podlé triky a podpásovky dovoleny. Proto vše co se počítá, je, kdo nakonec zvítězí. Jiný vrchní vyjednavač by na začátek možná rozhodujících obchodních jednání do Pekingu vyslal signál odpovědnosti. Trump oproti tomu pohrozil zvýšením už tak vysokých kárných cel na čínské dovozy a tím konfrontaci ještě vyostřil.

Z jeho pohledu je eskalace správná: pokud čínští vyjednavači budou ke konci týdne s dohodou souhlasit, nechá se Trump svými dvořany za svou údajně geniální vyděračskou strategii oslavovat. Pokud se dámy a pánové z Dálného východu uraženě stáhnou, znovu zvýší cla a ukáže tak, jaký je tvrdý chlapák. Alespoň krátkodobě – a to je také jediný časový horizont, který ho zajímá – je to strategie, se kterou může jen vyhrát.

Nepravdivé tweety

Ve střednědobém horizontu ale vypadá vše jinak. A jelikož to zřejmě dochází i samotnému prezidentovi, prošpikoval oba své tweety o obchodní válce samými nepravdami. Podle nich jsou hlavní příčinou dobré hospodářské situace USA cla na čínské dovozy. Navíc neměly téměř žádný vliv na ceny a škodí prakticky pouze čínským dodavatelům. Nic z toho není pravda: automobilka GM si například stěžuje, že jí cla za pouhý rok zvýšila náklady o jednu miliardu dolarů.

Od vstupu do předvolebního boje v r. 2015 Trump své krajany ubezpečuje, že je rozumné odstoupit od bilaterálních dohod a mezinárodních smluv, protože on – Trump – svým agresivním způsobem vyjednávání dosáhne lepších výsledků. Zatím ovšem platí pravý opak: i po s velkým humbukem ohlášené reformě severoamerické obchodní dohody NAFTA nebyl jediný automobil, produkovaný předtím v Mexiku, vyroben v USA navíc. A odstoupení od smlouvy tichomořských zemí TPP seslalo na farmáře Trumpovy země miliardové ztráty. Například Japonsko nyní nakupuje výhodně víno a vepřové v Austrálii, Chile, Kanadě a na Novém Zélandu, místo v USA.

Problémem je, že podobné poznatky u Trumpa nevedou k sebereflexi a změně, ale jsou důvodem k ještě divočejšímu a zkázonosnějšímu jednání. Pro světovou ekonomiku, která se po několika spíše temných měsících těší z několika pozitivních signálů, jsou to hrozivé vyhlídky.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: