Aféra Strache a předčasné volby v Rakousku

Aféra Strache a předčasné volby v Rakousku

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se svým záměrem, vládnout s populisty, žalostně selhal. Nyní chce předčasné volby a pokud možno vládnout sám. Je to riskantní, ale šikovný tah.

Sebastian Kurz, politik občanské konzervativní ÖVP, to s pravicovými populisty vydržel jeden a půl roku. S touto stranou vládl od prosince 2017. Ještě v sobotu večer si spolupráci pochvaloval, navzdory desítkám podlých, částečně extrémně pravicových výpadů během uplynulých měsíců.

Teprve Stracheovo video, které v pátek večer zveřejnil magazín Spiegel a deník Süddeutsche Zeitung, Kurze přimělo, aby tuto koalici ukončil.

Konečně! Mlčel příliš dlouho, nechal si líbit eskapády a přehlížel skandály. Nyní prohlásil: „Dost je dost!“ Jako by už od začátku nebylo jasné, s kým má co do činění – totiž se stranou, jejíž představitelé se neštítí kontaktu s neonacisty. Zcela vážně nyní Kurz říká, že v FPÖ „neexistuje žádná vůle“ se opravdu změnit. No neříkej!

Bylo velkou Kurzovou chybou, že pravicovým populistům otevřel cestu do vládních úřadů a tím je rehabilitoval. Přispěl k posunutí hranic myslitelného a k otrávení politického klimatu v Rakousku. Zúčastnil se toho, že za každý problém nakonec nějak mohou cizinci a uprchlíci. Země potřebuje obětní beránky! V tomto postoji za FPÖ nijak nezaostával.

Video ukazuje, že lidé jako Strache jsou ochotni zradit a prodat demokratické hodnoty. A je-li to třeba, klidně neteřím ruských oligarchů. Jsou to lidé, kteří věří, že je v pořádku vyhodit nepohodlné novináře a nahradit je servilně pracujícími loutkami. Jsou to lidé, kteří se zúčastní jednání, u kterých jde o potenciálně ilegální dary, o černé peníze, o fámy o politických konkurentech – a kteří se posléze omluví slovy: „Ano, jednalo se o alkoholový dýchánek.“ A kteří se stylizují do role oběti.

Kurz měl vědět, s kým má co do činění. Dlouho před tímto videem. Jeho koalice, pokus o vládu s pravicovými populisty, žalostně selhal. Pravicoví populisté, kteří sami sebe považují za největší patrioty, přivodili své zemi největší možnou škodu. Mezinárodní prestiž Rakouska spadla na úroveň banánové republiky.

Kurz ve svém sobotním večerním prohlášení zdůraznil, že by vládl nejraději sám. „FPÖ to neumí, SPÖ nesdílí mé programové priority, malé strany jsou příliš malé“, řekl o možných koalicích.

Kurz ví, že je v Rakousku oblíbený. Nyní chce využít příležitost. Je to riskantní plán, který možná vyjde: konzervativci a pravičáci, pro které byla FPÖ příliš silná káva, se možná přesunou k ÖVP. Ovšem za škodu, kterou Rakousko kvůli poslední vládě utrpělo, je Kurz spoluzodpovědný.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen si přeje, aby se předčasné volby uskutečnily v září, uvádí např. německý deník Die Welt. V souvislosti se Stracheovým videem uvedl, že vrhá „znepokojivý pohled na úpadek mravů, který neodpovídá naší zemi a jejím lidem“. Tyto obrázky vzbuzují stud a dokazují nedostatek respektu vůči rakouským občanům. Během dalšího setkání v pondělí bude Van der Bellen s Kurzem jednat o dalších krocích. „Nyní musíme udělat vše, co je nutné, abychom znovuobnovili důvěru“, dodal prezident.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: