Kurz bojuje o politické přežití

Opoziční hnutí Jetzt chce po volbách do Evropského parlamentu vyslovit vládě rakouského kancléře Kurze nedůvěru. Kurzovi docházejí v parlamentu spojenci. Jeho budoucnost je proto nejistá.

Po konci dosavadní koalice nedisponuje rakouský kancléř parlamentní většinou – tímto konstatováním poukázal v pondělním večerním pořadu ZiB 2 rakouské televizní stanice ORF bývalý prezident Heinz Fischer na hrozící nestabilitu země:

„Vláda se jevila jako velmi stabilní, událostmi posledních dní byla tato stabilita drasticky ztracena, protože – jak to dnes vypadá – opírá se kancléř Kurz o 62 ze 183 poslanců a 121 poslanců nestojí na straně spolkového kancléře.“

Důvodem obav bývalého rakouského prezidenta je, že opoziční hnutí Jetzt chce na zvláštním zasedání Národní rady iniciovat vyslovení nedůvěry kancléři Kurzovi. Zasedání se má na přání ÖVP konat začátkem příštího týdne, tedy po volbách do Evropského parlamentu. Pokud by Kurz v hlasování o důvěře neobstál, musel by odstoupit.

FPÖ reaguje váhavě

Špičky FPÖ, které po oznámení propuštění ministra vnitra Herberta Kickla reagovaly stažením svých ministrů z kabinetu, se na svém postoji ještě nedohodly, sdělil nově zvolený předseda FPÖ Norbert Hofer. Dosavadní ministr vnitra Kickl byl o něco jasnější:

„Zdravý rozum nám napoví, že je bláznovstvím požadovat důvěru po někom, koho jste ji předtím sami zbavili.“

O velké překvapení se v pondělí večer po rozhovoru s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem postarala předsedkyně opozičních sociálních demokratů Pamela Rendi-Wagnerová: oznámila, že SPÖ Kurze nepodpoří. Sebastian Kurz, který během dvou let rozpustil dvě vlády, již nemá důvěru. Proto šéfka sociálních demokratů vyzvala:

„Z mého pohledu a z pohledu sociální demokracie přinese nosné řešení, které je nutné k návratu ke klidu a stabilitě, pouze přechodná vláda expertů na všech vládních postech, tedy i na postu spolkového kancléře.“

Ministry mají nahradit experti

Ministři FPÖ, kteří podle informací deníku Kurier začali již v pondělí večer s vyklízením svých kanceláří, čekají jen na telefonát, aby rozeslali své demise. Kancléř Sebastian Kurz v pondělí podvečer oznámil, že místa uvolněná po ministrech FPÖ obsadí do zářijových předčasných voleb odborníky. S prezidentem Van der Bellenm se dohodl:

„že do voleb samozřejmě chceme nastolit stabilitu, a proto budou uvolněné posty na ministerstvech obsazeny experty, popřípadě vysokými úředníky.“

Po propuštění ministra vnitra Kickla a po následném odchodu ministrů FPÖ z kabinetu čelí kancléř Kurz situaci, která by ho mohla stát kancléřské křeslo: pokud by se FPÖ, kterou kancléř velmi rozhněval, přidala k opozičním stranám a společně s nimi v parlamentu vysloví Kurzovi nedůvěru, musel by okamžitě odstoupit.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: