Min. 50.000 lidí opět demonstrovalo za nezávislou justici a právní stát

Videopříspěvek ze včerejších hlavních zpráv německé veřejnoprávní televizní stanice ARD. V pořadu Tagesschau, vysílaného od 20:00 hodin, zazněla reportáž o pražské demonstraci hned za informacemi o rakouské vládní krizi a návrhem britské předsedkyně vlády o novém referendu o brexitu. Protestům proti vládě Andreje Babiše se věnovala i druhá německá veřejnoprávní stanice ZDF, jejíž článek přinášíme v doslovném znění:

Protesty v Praze neustávají. Demonstranti požadují nezávislé vyšetřování politiků, především pak premiéra Andreje Babiše.

Již čtvrtý týden v řadě se sešly desítky tisíc demonstrantů, aby protestovaly proti vládě a za nezávislou justici. Na pražském Václavském náměstí požadovaly odstoupení nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Pořadatelé mluvili o 50.000 účastnících.

Desetitisíce lidí vyšly v Praze do ulic za nezávislou justici

Populistickému předsedovi vlády Andreji Babišovi hrozí obžaloba kvůli podezření z podvodu s evropskými dotacemi. Kritici vlády se obávají, že by Benešová mohla bránit vyšetřování státního zastupitelství.

„Spravedlnost také znamená rovnost před zákonem“, řekl katolický biskup Václav Malý demonstrantům. Některým zástupcům státu vyčetl nedostatek cti. Na pódiu se také objevil známý hokejový brankář Dominik Hašek.

Babiš je zakladatelem rozsáhlého firemního impéria, které je od r. 2017 spravováno svěřeneckým fondem. V tomto konkrétním případě se jedná o nesrovnalosti při čerpání zhruba 1,6 milionů euro z evropských dotací na rekreační zařízení nedaleko Prahy.

Podvody a totalitními sklony východoevropských politiků se zabýval i půlhodinový dokument televizní stanice ZDF, zde v plné délce s českými titulky:

Reportáž ZDF: „Škodí evropské dotace demokracii?“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: