Rada Evropy zamítla vznik extrémně pravicové frakce

Rada Evropy zamítla vznik extrémně pravicové frakce

Pravicově populistické strany si nebudou moci v Radě Evropy založit svou vlastní frakci. Rada Evropy byla založena, aby chránila demokracii a ne, aby ji zničila.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy zamítlo vytvoření vlastní frakce extrémně pravicových a nacionalistických stran členských zemí. V prohlášení na sociální síti Twitter je uvedeno, že se Rada Evropy rozhodla založení frakce Noví evropští demokraté/Evropa národů (NDE/ENL) nepovolit.

Pod vedením rakouského poslance Martina Grafa z pravicově populistické FPÖ chtěla NDE/ENL sdružit pravicové parlamentáře z několika členských zemí, mezi nimi z německé AfD, jakožto strany z Bulharska, České republiky, Rakouska a Itálie. Skupina podala žádost o povolení v minulém roce.

Podle jednacího řádu shromáždění může frakci založit minimálně 20 poslanců z aspoň šesti různých zemí. Musí se zavázat, že budou „podporovat a respektovat základní hodnoty Rady Evropy“. Právě v důsledku tohoto požadavku předsednictvo dvakrát své rozhodnutí odložilo a požádalo Výbor pro pravidla o stanovisko.

Proti hodnotám Evropské rady

Žádost se setkala s odporem nejen u zástupců levicových a zelených stran, ale i u muslimských poslanců z členských zemí Rady Evropy jako např. z Turecka nebo Ázerbájdžánu. Poukázali na protiislámské výroky některých členů příslušných stran.

Rada Evropy byla založena, aby chránila demokracii, lidská práva a právní stát, FPÖ, AfD a italská Lega ale chtějí demokracii zničit a lidem odepřít základní práva, komentoval rozhodnutí německý sociální demokrat a parlamentář Rady Evropy Frank Schwabe. Mnoho členů je „rasistických, antisemitských a islamofobních„. To je v „zásadním nesouladu“ s hodnotami Rady Evropy.

Rada Evropy byla založena v květnu 1949 a jejími členy je 47 zemí – všechny evropské země s výjimkou Běloruska. Parlamentní shromáždění tvoří 318 národních poslanců členských zemí Rady Evropy. Shromáždění zasedá čtyřikrát do roka ve Štrasburku.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: