Zabavená loď Sea Watch 3 smí opět plnit svou misi

Zabavená loď Sea Watch 3 smí opět plnit svou misi

Záchranná loď německé humanitární organizace Sea Watch byla navrácena majitelům. Loď Sea Watch 3 zachránila v polovině května před libyjským pobřežím 65 migrantů. Navzdory odporu ministra vnitra Salviniho byli vyloděni v Lampaduse. Od té doby zadržovaly plavidlo u sicilských břehů italské úřady.

Německá humanitární organizace Sea Watch oznámila na Twitteru, že loď Sea Watch 3, zabavená v Itálii, je opět volná. „Právě jsme obdrželi oficiální zprávu,  že naše loď už není nadále konfiskována a může se vrátit do služby“, napsala v sobotu organizace.

Loď Sea Watch 3 zachránila v polovině května před libyjským pobřežím 65 migrantů. Italský pravicově populistický ministr vnitra Matteo Salvini se bránil tomu, aby byli uprchlíci vyloděni na italskou pevninu. Později však mohli vystoupit v Lampeduse a loď byla zabavena. Nyní kotví v Licatě na Sicílii.

„Pro italskou justici má naštěstí vlastní ústava větší váhu, než pro tweetujícího ministra“, sdělil na Salviniho adresu mluvčí organizace Sea Watch Ruben Neugebauer agentuře DPA. Loď je volná, protože „bylo zjištěno, že jsme dodrželi všechny zákony“.

Itálie trvá na své politice blokád

Státní zastupitelstvo v Agrigentu vedlo vyšetřování proti italskému kapitánovi kvůli podezření z napomáhání ilegálního přistěhovalectví. Zatím není jasné, v jaké fázi se vyšetřování nachází, dodal Neugebauer. „Jsme ale přesvědčeni, že (kapitán) udělal vše správně a že nedojde k soudnímu líčení.“

V neděli chce do Licaty přicestovat předseda Rady evangelické církve v Německu (EKD) Heinrich Bedford-Strohm, kde se chce setkat i se záchranáři Sea Watch.

Od loňského nástupu populistické vlády v Římě byli záchranáři na moři opakovaně blokováni a jejich lodě zabavovány. Většina lodí byla opět navrácena – částečně však misi vzdaly.

Itálie se přijímání uprchlíků brání a záchranné práce většinou zastavila. Země požaduje, aby byli uprchlíci v rámci Evropské unie přerozdělováni. Obzvlášť kontroverzní je požadavek Itálie a EU na podpoře libyjské pobřežní hlídky v navracení uprchlíků do občanskou válkou zmítané země. I letos zahynuli při pokusu o překonání Středozemního moře stovky lidí.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: