Demonstrace v Praze: desítky tisíc lidí požadují Babišovo odstoupení

Je to jeden z největších protestů v České republice za posledních 30 let: desítky tisíc lidí znovu demonstrovaly proti premiérovi Babišovi. Ten je nyní vystaven i tlaku z Evropské unie.

Již měsíce trvají protesty proti českému předsedovi vlády Andreji Babišovi. I v úterý vyšly v Praze znovu desetitisíce lidí do ulic. Organizátoři spolku Milion chvilek pro demokracii hovoří o zhruba 120.000 účastnících, kteří se shromáždili na Václavském náměstí. Jednalo by se tak o jednu z největších demonstrací od Sametové revoluce v r. 1989.

Účastníci protestní akce drželi transparenty s nápisy jako „Hanba, hanba“ a požadovali zatčení 64letého premiéra.

Obohacení z evropských peněz?

Babiš již delší dobu čelí podezření, že se protiprávně obohacuje z evropských fondů. Od víkendu se tlak na předsedu menšinové vlády ještě zvýšil. Interní zpráva Evropské komise, o které informovala stanice SWR, vznáší proti Babišovi těžká obvinění: podle ní miliardář kontroloval dva svěřenecké fondy jím založené firmy Agrofert, ačkoliv tvrdil, že na ně a na firmu nemá žádný vliv.

Nyní může Evropský unie podporu, ze které těžil i Agrofert, požadovat zpět. Podle SWR činí její výše zhruba 11 milionů euro. Sám Babiš všechna obvinění odmítá. Zprávu EU nazval „útokem“ a zdůraznil, že nic nevrátí.

O případu Babiš zevrubně informoval i deník Süddeutsche Zeitung:

Evropská komise obvinila Babiše ze závažného střetu zájmůZanechte nám svou korekturu nebo komentář: