Putinovy kontroverzní motorkáři: kdo jsou tzv. Noční vlci?

Putinovy kontroverzní motorkáři: kdo jsou tzv. Noční vlci?

Každoročně vyjíždí Putinem milovaný motorkářský gang Noční vlci na svou pouť po stopách Rudé armády. Jeho cílem jsou i různá evropská hlavní města. Několik západních zemí bije na poplach. Rozhovor Ursuly Hürzelerové s odborníkem Ulrichem Schmidem pro švýcarskou stanici SRF sice pochází z 19. dubna 2015, jelikož jsem ale zjistil, že stále mnoho lidí neví, co Noční vlci představují, rozhodl jsem se ho zveřejnit.

SRF News: Ruská rockerská skupina plánuje jarní turné a západní vlády vidí rudě. Není to přehnané?

Ulrich Schmid: Nemyslím si, že tento motorkářský klub představuje reálné ohrožení Západu. Ale má samozřejmě svůj symbolický účinek. Tyto tzv. Noční vlky bychom mohli označit za svého druhu postmoderní kavalerii nového impéria ruského ducha. Sami se také označují za „staroruský motorkářský klub“, čímž chtějí zdůraznit, že jejich vliv není omezen pouze na území Ruské federace, ale že chtějí působit v celé oblasti bývalého Sovětského svazu.

SRF News: Na některých fotografiích jsou Noční vlci vidět s pestrou směsí caristických a stalinistických emblémů. Zároveň tam jsou ale i ortodoxní motivy, částečně dokonce symboly ze světa fantasy a pohádkových bytostí. Lze z toho odvodit jejich světonázor?

Schmid: Ano, myslím si, že to lze. Především jejich vůdce Alexandr Zaldostanov je svým způsobem komiksovou figurkou. Směsicí Mad Maxu a knížete Vladimíra. Kníže Vladimír byl onen vládce Kyjevské Rusi, který v Rusku r. 988 zavedl křesťanství. Myslím si, že se tato syntéza caristických a sovětských tradic přesně hodí na dnešní ruskou státní ideologii, která se snaží pokračovat v imperiální tradici – což je společný jmenovatel carské říše a SSSR.

SRF News: Noční vlci neustále zdůrazňují, že jsou nepolitičtí, zároveň ale říkají:“Kde jsme my, tam je Rusko“. Jak se to k sobě hodí?

Schmid: Noční vlci prošli neuvěřitelnou evolucí. Vznikli v r. 1989 jako podzemní organizace, namířená proti oficiální státní politice. Kolem r. 2000 se radikálně změnili. Dodnes se Noční vlci považují za opoziční hnutí. Společným nepřítelem ale už není ruský stát, ale Západ. Jsou přesvědčeni, že si Západ na Rusko zasedl. Že existuje tajná světovláda židovských svobodných zednářů, kteří se prostřednictvím dolaru pokouší napadnout svatou Rus.

SRF News: Samotný vůdce Zaldostanov se chlubí tím, že jeho muži pomáhali s anexí Krymu a bojovali na východní Ukrajině. Nakolik se dá věřit tomu, že jsou také sami velmi aktivní?

Schmid: Věrohodné to je. V Luhansku a Doněcku také existují filiálky tohoto klubu. Jde zde ale asi spíš o ideologickou podporu proruských separatistů na Ukrajině. Zaldostanov také říká, že Ukrajina a Rusko patří k sobě a že není přípustné obě země uměle rozdělit. Jedná se prý o velké impérium.

SRF News: Zatím není jasné, zda se Noční vlkům podaří své velké turné podniknout. Polská vláda by je nejraději zakázala, i Berlín se k nim staví skepticky. Máte dojem, že k tomu dojde, nebo že se jedná pouze o provokaci?

Schmid: Zřejmě obojí. Zcela jistě to je provokace, ale bude hodně těžké najít právní rámec, na jehož základě by se dala zakázat jízda 20 motorkářů do Berlína.


Ulrich SchmidV r. 1965 narozený Ulrich Schmid vystudoval slavistiku a literární kritiku. Od r. 2007 je profesorem pro ruskou kulturu a společnost na Univerzitě v St. Gallenu. Jeho hlavními vědeckými tématy je nacionalismus ve východní Evropě a politika a média v Rusku.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: