Spiegel: „Nové pražské jaro“

Protesty proti českému premiérovi

Spiegel: nové pražské jaro

Německý magazín Spiegel se ve svém pondělním vydání rozepsal v souvislosti s protesty v České republice o Andreji Babišovi: stále více demonstrantů protestuje proti českému premiérovi. Vadí jim miliardářovy korupční aféry – ten ale na kritiku reaguje nacionalistickými hesly a výpady proti EU.

Ve skutečnosti patří český premiér Andrej Babiš už celou věčnost k establishmentu: v dobách komunismu byl vysokým funkcionářem a spolupracovníkem státní bezpečnosti, po převratu v r. 1989 převedl pod svou kontrolu koncern Agrofert a stal se miliardářem. Jak přesně to udělal, nebylo nikdy uspokojivě vysvětleno.

Přesto se v uplynulých letech právě jemu podařilo vzbudit iluzi bojovníka s establishmentem a korupcí a se svou stranou Akce nespokojených občanů (ANO) přesvědčivě vyhrát volby.

Nyní proti němu ale protestuje stále více lidí. Naposledy požadovalo před 14 dny kolem 120.000 občanů Babišovo odstoupení. Byla to jedna z největších demonstrací od Sametové revoluce na konci r. 1989. V úterý se znovu konaly protesty v desítkách českých měst – znamení toho, že s českým premiérem nemá problém pouze liberální „pražská kavárna“.

Nedávno zveřejněný vyšetřovací spis Evropské unie, jakožto i analýzy českých právníků dokazují, že se Babiš jako politik a obchodník nachází v jasném střetu zájmů. Kromě toho zřejmě protiprávně inkasoval evropské dotace. A nejspíš se u toho i mocně podvádělo.

Dlouho to vypadalo, že Babiš vše lehce smete ze stolu: tu žoviální hláška, jindy zase vtipná poznámka. Mezitím ale znervózněl a začal vracet údery: během uplynulého víkendu nazval protesty „absolutně hloupé“ a založené na „obrovském množství lží“. Několik dní předtím označil zprávy EU za „skandální“ a „nekompetentní“, kritiku svých obchodů zase za „mobbing“ a dokonce za „útok na Českou republiku a její podniky“.

Mnoho Čechů pozoruje Babišovu protievropskou rétoriku s obavami. „Zdá se, že našel zalíbení v protievropských postojích“, píše známý český komentátor Martin Fendrych. „To by bylo pro Českou republiku obzvlášť riskantní, země by se tak mohla vydat cestou Orbánova Maďarska. Populista Viktor Orbán se dostal do křížku s Bruselem kvůli své neurvalé protimigrantské politice.

Oproti němu byl Babiš doposud považován za pragmatického ekonomického liberála. Rád zdůrazňoval, že žádný český politik nepracuje tak tvrdě a hodně jako on sám, a žádný jiný politik nedovede vést zemi tak dobře jako on – totiž jako firmu. Jeho koncern Agrofert navíc podniká po celé EU a hojně profituje z evropských dotací. Na Bruselu doposud Babišovi vadila především byrokracie a neprůhledné struktury. A ačkoliv sdílí Orbánovy pozice v migrační politice, nikdy se nechoval tak hrubě jako maďarský premiér.

Změna nastala koncem minulého roku, kdy čeští právníci a experti Evropské unie zdokumentovali dotační podvody a střety zájmů, ze kterých je Babiš podezřelý. Aby se dostal k penězům určeným pro malé firmy, přepsal dočasně svůj luxusní resort Čapí hnízdo na obě děti z prvního manželství. Od té doby začal tvrdit, že na obchody nemá vliv. V dozorčí radě fondu přitom sedí jeho manželka.

Babišovi nyní v této kauze hrozí žaloby, v nejhorším případě až trest odnětí svobody. Od té doby si za cíl vybral EU. Babiš tak stále častěji kritizuje Evropskou komisi jako nelegitimní orgán, šikanující národní státy. Do eurovoleb nasoupil Babiš a jeho strana se sloganem: „Chráníme Českou republiku. Tvrdě a nekompromisně.“

Mnoho Čechů ale považuje nový premiérův kurz za příliš ožehavý. „Právě zažíváme pražské jaro české občanské společnosti, které ožívá každých 20, 30 let“, řekl český politolog Jiří Pehe magazínu Spiegel. „Protesty jsou vzpourou mladé generace, která už nechce být ovládána zkorumpovanými postkomunistickými politiky.“ Lidé si dělají starosti o demokracii a právní stát, Babišovo pohrdání demokratickými pravidly jim nahání strach.

Pehe přesto nevěří, že nyní Babiš rychle zmizí z politické scény. Zvýšením důchodů a sociálními opatřeními si koupil mnoho sociálnědemokratických a komunistických voličů. Zdá se, že i Babiš sám je přesvědčen, že bude premiérem ještě dlouho. Česko, řekl o víkendu, není země, kde by se vláda měnila na základě demonstrací.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: