„Přijetí uprchlíků bude stejně šťastným okamžikem, jako německé sjednocení“

Podle bývalého spolkového prezidenta Christiana Wulffa bude Německo za několik let hodnotit přijetí uprchlíků jako velký moment svých dějin, stejně jako dnes vnímá sjednocení. Situace v zemi je lepší, než často šířená špatná nálada, prohlásil v úterý v Hannoveru.

Nestojí tomu v cestě ani některé špatné odhady a problémy, spojené s přijetím uprchlíkům – k těm došlo i při znovusjednocení Německa. „Je velká šance, že se přijetí uprchlíků stane stejně šťastným okamžikem německých dějin.“

Wulff kromě toho požadoval rozhodnější vymezení vůči šiřitelům extremistických nálad. Demokratické strany musí zaujmout jednoznačné a sebevědomé postoje a musí se jasně vymezit pro „apokalyptikům“ a producentům „fake news„.

Splývající hranice mezi patriotismem a nacionalismem

Situace v zemi je daleko lepší, než často šířená špatná nálada. Wulff na slavnostní akci Nadace Konrada Adenauera (Konrad Adenauer Stiftung), uspořádané na počest jeho středečních 60. narozenin, varoval před splýváním hranic mezi patriotismem a nacionalismem. Ten přinesl Německu vždy jen neštěstí.

Není to poprvé, co se Wulff vyjádřil v tomto duchu. Už v r. 2016 prosil za více soucitu s uprchlíky. Tehdy vyzval k většímu vzájemnému porozumění v uprchlické otázce. Aby bylo spolužití úspěšné, je nezbytná „minimální míra empatie“. Jde o vzájemné porozumění pocitů a motivací.

K tomu také patří, nezraňovat nikoho slovy a nepřirovnávat například muslimy k teroristům. Nabádal k diskuzi mezi křesťany, muslimy a židy a už tehdy, vzhledem k úspěchům pravicových populistů, vyzval křesťanskou církev, aby přispěla k dialogu na téma uprchlické krize. A také prohlásil: „Pro národ 500 milionů Evropanů by neměl být problém přijmout 3 miliony uprchlíků. To bychom přece měli zvládnout.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: